Letní průvodce úrazy: spoustu věcí lze vyléčit bylinkami – 2. díl
V tomto speciálu se naučíme ošetřovat třísky, ale také podvrtnutí a natažení bolestivých svalů. V minulém díle jste se dozvěděli o účincích kostivalu, jakožto léku na modřiny. Nicméně je také snadno použitelnou variantou na podvrtnutí.
Celým listem kostivalu obklopte postižené místo, na něj přiložte tkaninu namočenou v teplé vodě a následně fixujte pružným obinadlem. Hodně často se používá na zápěstí a kotník. V případě pochybností zlomeniny, je nevyhnutelné rentgenové vyšetření.
V létě se zřejmě nevyhnete nějaké té třísce
K ošetření třísek si můžete připravit obklad z jitrocele. Jitrocel je sice „plevel“, který roste na zahradě každého z nás, ale vlastní úžasné léčivé účinky. Mimo kašle ho lze použít také jako obvaz. List jitrocele macerujte stejným způsobem jako kostival a nechte působit nejlépe přes noc.
Jitrocel by měl pomoct třísku vytlačit na povrch a vy byste ji měli již snáze vytáhnout pinzetou. V kombinaci s jitrocelem je také vhodné aktivní uhlí, to pak účinkuje jako klasická a známá „černá mast“.
Jitrocel poslouží také jako prostředek po kousnutí hmyzem. Uklidňuje a chladí postiženou oblast.
Bolesti svalů
V závislosti na tom, kde je vaše svalová bolest, můžete využít sílu aloe vera. Aloe vera je protizánětlivé a uklidňující. Skvěle pomáhá rovněž skořice, levandule a kapsacin z feferonek. To vše se dá využít ve formě esenciálního oleje, mimo aloe vera. Většinu olejů je potřeba ještě zředit v nosném oleji.
Bolest může odstranit nebo alespoň zmírnit čaj připravený z heřmánku, fenykl, zázvor, kluzká jilmová kůra, kurkuma a vrbová kůra. Pokud jste např. citliví na aspirin, raději se vyhněte vrbové kůře, protože obsahuje sloučeniny podobné aspirinu. Kurkuma je navíc účinnější, když se užívá s černým pepřem.
Další velkou pomůckou proti bolesti je hořčík. I když to není bylina, hořčík se používá jako svalový relaxant. Rozpusťte ve vaně půl šálkem epsomské soli a naložte se sem.
Zdroj obrázků: unsplash.com