Domácnost Kuchyň Rady, tipy a návody 

Vlastní bylinkový nebo ovocný čaj? Poradíme vám ty nej ingredience

Jste fanouškem bylinkových čajů? V dnešní době jsou bezkoifenové verze a prodeje bylinných včetně ovocných čajů na samém rozkvětu. Pro každého „čajovníka“ tak roste poptávka po nových a neotřelých chutí. Ovšem sběr vlastních domácích surovin je ještě přínosnější. Za chvíli se dozvíte, proč.

Představíme vám recept, který potěší, nejen chuťové pohárky, ale také vaše smysly. I když teď trávíte hodně času venku, večer si horký čaj rádi dopřejeme všichni, bez rozdílu.

Jak si uvařit vlastní čaj – ingredience:

Výběr rostlin, které jsou k dispozici k přípravě čajů, je pravděpodobně pestřejší, než se možná domníváte. Skládají se ze tří hlavních surovin, které nám poskytuje sama rostlinka. Tedy její listy, květy, ale leckdy i kořeny, např. pampeliška.

Listy

První věc, která napadne každého. Jedná se o příjemnou alternativu, kterou můžete obohatit o lístky máty, citronu, verbeny, rozmarýnu, šalvěje či kopřivy. Ovocný čaj připravíte snadno zase z listů keře maliníku a černého rybízu. Mladé smrkové výhonky jsou další možností.

Květiny versus ovoce

Heřmánek a levandule jsou zázračné bylinky. Heřmánek je protizánětlivý a levandule uklidňující. Nic nezkazíte ani jejich kombinací. Voňavé okvětní lístky růží jsou další vynikající přísadou pro květinový čaj.

Zdroj: unsplash.com

Také šípkové plody, lipové květy, sušené jablko či bobule černého rybízu jsou vynikající. Lipový čaj se Francii jmenuje Tilleul, jen tak pro zajímavost.

Postup výroby:

Jednoduše zalijete vroucí vodou a necháte vyluhovat v zakryté nádobě. Je potřeba získat tu správnou intenzitu chuti, tudíž v mnoha případech bude nutné malinko experimentovat. Většina listů je dobré před spařením pomačkat nebo rozdrtit, aby se aroma správně uvolnilo.

Pokud jste toho nasušili příliš, není nic jednoduššího, než to skladovat ve vzduchotěsných nádobách. Křehké květy a listy lze sušit na slunném parapetu, ale na silnější listy a plody je nejlepší investovat do sušičky.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře