Domácnost Exteriér Interiér Kuchyň Rady, tipy a návody Zahrada 

Jak pěstovat pórek? Je vhodný i do květináče

Pórek je považován za jednu z nejuniverzálnějších surovin, která zkrášluje plno zahrad. Jakmile se jej naučíte pěstovat, je chutný a všestranný. Dodává pokrmu úplně jiný rozměr a cibulový nádech!

Vyberte si rané nebo pozdní odrůdy a sklízejte jej od konce léta do začátku jara.

Pórek není náročný na pěstování

Hlavním měsícem, kdy začít s osivem je březen. V závislosti na odrůdě a místním klimatu, však můžete vysévat dříve nebo později. Můžete jej vysadit od května a sklízet na podzim, dokonce v zimě.

Chcete -li pěstovat pórek ze semen, naplňte malé květináče nebo moduly osiva zalévací směsí, která má jemnou konzistenci. Vysejte jedno semeno do květináče nebo modulu a zakryjte jemnou vrstvou zalévací směsi. Půdu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou. Semena by měla vyklíčit do dvou týdnů.

Jakmile sazenice dorostou do výšky 15 cm a výše, můžete je na začátku léta přesadit venku. Tímto způsobem získáte více pórku. Vyjměte pórek z květináče a zasaďte do země.

Každé 3 – 4 týdny podpořte tekutým hnojivem. Pórek můžete sklízet koncem léta, když je malý a křehký nebo na podzim či v zimě. Pokud necháte část svého pórku vykvést, lze si semínko uschovat na příští rok.

Pro úspěšné přímé venkovní výsevy pórku je nezbytná teplá půda kolem 7 ° C. To je zvláště důležité u hustých jílovitých půd, které se pomalu zahřívají. Zakryjte svůj pozemek černými nebo čirými plastovými fóliemi dva týdny před plánovaným výsevem, aby se nastartoval růst rané plodiny.

Sazenice a sklízení

Mimo jiné lze pěstovat pórek také z již hotových sazenic ze zahradního centra. Je to snadný obnovitelný zdroj. Můžete jej znovu vypěstovat tak, že jednoduše vložíte jeho část s kořeny na několik dní do sklenice s vodou a podle potřeby ji vyměníte.

Sazenice zasaďte dobře a hluboko a vyplňte otvor spíše vodou, než půdou, aby se kořeny usadily. Přidejte také trochu kompostu (zalévací půdy) a proveďte drenáž. Ta je zvláště důležitá pro zimní plodiny.

Jak jej sklidit? Úplně jednoduše!

Pórek můžete vytáhnout rukama. V opačném případě vložte vidličku dolů do kořenů a jemně vypáčíte pórek nahoru.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře