Rady, tipy a návody 

Letní průvodce úrazy: spoustu věcí lze vyléčit bylinkami – 1. díl

Léčivé bylinky se používají na rány odjakživa. Nevyžadují žádnou profesionální péči. Jedná se zejména o odřeniny, pohmožděniny, třísky, podvrtnutí, kousnutí hmyzem a další.

Každý aktivní člověk se občas potýká s nějakým zraněním. Nemusíte hned se vším uhánět k lékaři, jsou i jiné a daleko příjemnější způsoby – bylinky.

Hojí škrábance, mělké řezné rány, třísky, podvrtnutí, bolesti svalů i poštípaní.

Bylinky na škrábance a řezné ranky

Při poškrábání může dojít k odřeninám kůže a následnému krvácení. Prvním krokem je dobře vyčistit oblast. Ránu opláchněte studenou čistou vodou, abyste se zbavili jakékoliv krve nebo nečistot.

Jakmile je rána čistá, lehce ji osušte. Ránu nechte zaschnout a až poté ji můžete namazat nějakým hojivým prostředkem. Osvědčenou radou je měsíček v kombinaci s levandulí. Patří mezi přirozeně antiseptické bylinky a pomáhají uzdravit pokožku. V případě potřeby použijte volný obvaz.

Řez si můžete zapříčinit i tenkou hranou listu papíru. Hluboké řezy vyžadují lékařskou pomoc, ale na mělké lze využít bylinky. Nejprve ránu očistěte. Pokud je rána hlubší, než škrábnutí, mohou se dovnitř dostat bakterie.

Propláchněte ji peroxidem vodíku. Peroxid začne bublat a vytlačovat všechny bakterie, které mohou být hluboko uvnitř. Jakmile je ranka opláchnuta, osušte ji. Poté naneste esenciální olej z čajovníku.

Můžete jej smíchat s trochou oleje ze sladkých mandlí nebo hroznů a naneste na řez. V případě nutnosti ranku převažte.

Bylinky na modřiny

Modřiny jsou známkou traumatu. Děje se tak na základě hromadění krve pod povrchem kůže. Postižená oblast se obvykle zbarví purpurově a nejprve se zvětší, pak se změní na zeleno-žlutou barvu a následně zhnědne. Nakonec vybledne zpět na původní barvu kůže.

K jejich léčbě můžete použít obklad. Nejprve na jemno nasekejte list kostivalu nebo pomocí kuchyňského robotu jej rozmixujte na pastu. Aplikujte na pohmožděnou oblast a zakryjte teplou vlhkou látkou. Kostival pomáhá odstranit krev pod povrchem kůže. Nechte působit, dokud se obklad neochladí a podle potřeby opakujte.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře