Exteriér Rady, tipy a návody 

Proměňte úzkou zahradu v soukromou svatyni – 2. díl

Pravděpodobně jste již strávili hodiny přeskupováním zahradního nábytku a ořezáváním okrajů ve zběsilém pokusu, aby vaše úzká zahrada vypadala širší, ale ve skutečnosti byste měli přijmout fakt – je zkrátka a jasně dlouhá a štíhlá.

Pomůže vám neformální styl výsadby

Co třeba nízké stálozelené živé ploty, které budou vše lemovat? Do takového konceptu zapadnou dokonale. Pojďte s námi objevit i další zajímavé nápady.

Úzká zahrada s pergolou

Kam umístit pergolu? Voláte SOS, ale nevíte si rady? V úzké zahradě vytvoří dominanta pergoly romantiku. Nejlépe plní tento účel na začátku nebo naopak na úplném konci zahrady. Je hezké, když se klene nad úzkou zahradní terasou.

Vertikální směr a vzpřímené prvky

Podpořte svislý růst rostlin , který bude zahradě dodávat punc jedinečnosti a nebude působit jako horizontální pláň. Bez určitých různorodých výšek a kolísání by to tak mohlo působit.

Zařaďte vzpřímené prvky, mezi které patří altány, oblouky, pergoly, obelisky, dekorativní budovy nebo sloupy – vnášejí do tenkého prostoru vertikální směr. Potřebujete tu mimo jiné také zdi, ploty a mřížoví. Zelené stěny lze dokonce instalovat na úzký průchod orientovaný na sever – za předpokladu, že to tu osázíte rostlinami, jenž milují stín, např. různými druhy kapradin.

Nápady na osvětlení zahrady a dokončení díla

Schéma venkovního osvětlení by mělo být chytré a dodat na dramatičnosti. Vhodným osvětlením se promění vaše zahrada v noční útočiště, kam budete rádi chodit relaxovat i po setmění. Nezapomeňte ani na klíčovou úlohu sochařských prvků. Ty dokonale definují prostor vaší zahrady, jsou to třeba živé ploty, vodní prvky a exemplářské stromy. V nutnosti lze také přidat do záhonů – výplňová světla.

Na konec dlouhé úzké zahrady umístěte výraznou zahradní sochu. I jakýsi humor může mít v zahradě svůj úkol, i když je výběr díla velmi subjektivní. Příliš komické sochy mohou časem zevšednit, ale klasická instalace může být přínosem pro úzkou zahradu tzv. na trvalo.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře