Exteriér Rady, tipy a návody 

Proměňte úzkou zahradu v soukromou svatyni – 1. díl

Inspirativních nápadů a tipů pro úzkou zahradu není moc, i z toho důvodu vám přinášíme tento speciál, kde se vše již brzy dozvíte. Jak co nejlépe využít váš malý venkovní prostor?

Dlouhá úzká zahrada sice vypadá jako štíhlá „nudle“, ale věřte tomu, že i tu se nabízí možnosti, o kterých se vám doposud nesnilo. Ač stojíte před záludným úkolem, jde vaši zahradu upravit tak, že budete ve výsledku velmi spokojeni. Přesto platí jedno pravidlo, každá zahrada by měla působit čistě a uklizeně a být zcela funkční.

Jak maximalizovat prostor úzké zahrady pro celou rodinu?

I štíhlé a úzké zahrady mají slunná i stinná místa. Identifikujte je a podle toho pak vyberte plodiny, např. červeným plodům se daří v polostínu, chilli papričky jsou výjimkou – ty slunce nade všechno milují. I přesto tu můžete vytvořit smyslový zážitek, nebojte se toho. V úzkých uličkách si přijdete na své se záhonky, kde budete mít zasetou vlastní zeleninu, bylinky a květiny.

Pozitivní účinky senzorické zahrady na lidskou mysl a tělo

Není třeba, aby akry půdy vytvářely senzorickou zahradu, která osloví všechny smysly a podpoří zdraví a štěstí. Nápadů na zdobení zahrady není nikdy dost a v řadě případů postačí klidně jen malé detaily jako třeba voňavé závěsné koše, sbírka nejrůznějších rostlin v nádobách, ale i jednoduchá stezka lemovaná bylinkami. To vše pozvedne vaši mysl a dobrou náladu. Navíc poskytne osvěžující zážitky na malé i velké zahradě.

Další tipy

Rostliny podél zahradní zdi pro úzké a stinné zahrady

Úzká a stinná zahrada má jednu obrovskou výhodu – soukromí. Nápady na živé stěny, které fungují jako zástěny a terasy pokryté pergolou včetně vysokých stromů poslouží skvěle jako dekorační prvky.

Zahradní nápady pro šikmé zahrady

Svah může úzké zahradě dodat strmý ráz, ale svým způsobem okouzluje také svým jedinečným charakterem. Stezka by ovšem měla „ladit“ s velikostí a tvarem vaší zahrady. Obohaťte tento styl zahrady krásnou výsadbou.

Pozor na úplněk

Podle lunárního kalendáře bychom ve dnech, kdy je měsíc v úplňku, neměli zastřihovat nadzemní části rostlin, jsou v tuto dobu velmi citlivé, nepouštíme se proto do řezu stromů a keřů, ani nezaštipujeme zeleninu nebo květiny.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře