trees near waterExteriér Zahrada 

Jaké jsou výhody plastového zahradního jezírka a na co si naopak dát pozor?

Plastová zahradní jezírka představují jistou alternativu k budování jezírka, jehož dno je pokryto jezírkovou fólií. Hodí se spíše pro menší vodní plochy a nejsou příliš vhodná pro chov ryb. Chcete-li však do své zahrady rychle a levně dovést vodní prvek, jsou tím nejlepším řešením. Můžete si díky nim vyzkoušet pěstování vodních rostlin, různá meditační aranžmá, ale i spálit několik stovek kalorií při kopání jámy na jezírko. Jaké jsou přednosti plastových jezírek a kdy se vyplatí si je pořídit?

Snadná instalace i údržba

Plastová zahradní jezírka mají předem daný tvar a také rozvržené zóny pro pěstování vodomilných rostlin či doplnění kamínků. Nenabízí tedy příliš mnoho možností pro kreativní variace, na druhou stranu představují snadné a rychlé řešení pro všechny, kteří s jezírkováním teprve začínají. Plastové zahradní jezírko jednoduše nainstalujete, ale díky pevným stěnám a menšímu objemu také snadno odstraníte nečistoty plovoucí na hladině vody.  Využít jej můžete také jako vyvýšené jezírko anebo s ním zamaskovat nerovnosti terénu. Plastová zahradní jezírka bývají obvykle vyráběna z polyetylenu, což je plast s mimořádně vysokou životností. Není výjimkou, že plastová jezírka vydrží v nezměněné podobě fungovat i 20 let.

Přednosti plastových zahradních jezírek

Materiál, z něhož se plastová jezírka vyrábí, je velice odolný vůči mrazu, ale i slunečnímu záření. Obecně mu nevadí ani prudké výkyvy teplot, které již mohou poznamenat jezírkovou fólii. Ta může vlivem prudkého střídání teplot popraskat a budete nuceni řešit díru v jezírkové fólii. Mezi další pozitivní vlastnosti polyetylenu používaného na výrobu plastových jezírek patří také pevnost, díky níž nehrozí proražení stěny jezírka kořeny stromů ani drápy vašich mazlíčků. Do plastového jezírka se neprokoušou ani drobní hlodavci. Materiál plastových jezírek je také odolný vůči UV záření. Díky tomu se z něho do vody neuvolňují škodlivé látky ani se neodlupuje jeho povrch.

Plastová jezírka mají i svá negativa

Mezi ta patří především omezená velikost a předem dané rozměry, s nimiž již nelze hnout. Většina z nich také není dostatečně hluboká na to, aby v ní mohly přezimovat ryby. Na to je potřeba hloubka alespoň 1 m. Díky malému objemu jezírka se také rychleji zanáší voda uvnitř a musí se častěji čistit. Zároveň se voda i rychleji otepluje a množí se v ní řasy a další nežádoucí složky. V malém plastovém jezírku se biologická rovnováha udržuje hůře než v tom, které má větší rozměry a dno pokryté jezírkovou fólií.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky