Domácnost Interiér Kuchyň 

Seznam chytrých způsobů, jak v domácnosti využít citrony – 1. díl

Citronová šťáva je velmi užitečná i na jiné věci, než na dochucení pokrmů. Víte o tom, že odstraňuje skvrny od rzi, ale i třeba rozjasňuje pokožku? Po vymačkání citronu nevyhazujte kůru, bude se vám hodit.

Pro tyto účely nemusíte nutně využít jen dužinu, skvěle poslouží právě i kůra.

Na co je skvělá citronová kůra?

Všeobecně citrony jsou všestrannou a přirozenou volbou pro čištění, krásu, vaření a mnoho dalšího. Krásně voní a chutnají, ale mají také antibakteriální vlastnosti, díky nimž jsou ideálními pomocníky pro hubení choroboplodných zárodků.

Citrony vlastní vysokou koncentraci kyseliny citronové, což je důležitý prostředek umožňující dezinfekci a čištění. Kyselina citronová v citronech pomáhá totiž zabíjet bakterie a plísně.

Na co všechno lze citrony využít?

Čištění umyvadel, van, sprchových koutů, nádobí, rychlovarných konvic

Nasypte jedlou sodu do mokrého umyvadla nebo vany a pomocí citronové slupky s vymačkanou dužinou, povrchy vydrhněte. Tato metoda odstraní špínu, působí jako citronové „bělidlo“ a má jednu bravurní schopnost – všechno prozáří.

Na nádobí působí zase jako odmašťovač. Když napouštíte vodu do umyvadla, kde nádobí myjete, vhoďte sem citronovou kůru s dužinou – skleničky a příbory dostanou potřebný lesk a budou jiskřit čistotou.

Kyselina v citronech pracuje na bázi, která rozpustí usazeniny tvrdé vody. Do vychladlé konvice na kávu přidejte citronovou kůru, několik polévkových lžící soli (jako jemné brusivo) a šálek nebo dva ledu.

Krouživým pohybem několik minut konvici myjte, dokud se nezbavíte všech nečistot. Když jsou skvrny hodně odolné, nechte směs v konvici odstát pár hodin nebo přes noc. Před dalším použitím kávovou konvici dobře opláchněte.

Stopy tvrdé vody jsou způsobeny minerály a pěna je výsledkem reakce minerálů ve vodě s mýdlem. Z triku na konvici na kávu už víme, že citron funguje výborně na odstranění tohoto nánosu.

Vezměte polovinu citronové kůry s neporušenou dužinou, případně posypte solí a přímo otřete sprchové dveře koutu. Po dokončení dobře opláchněte.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře