Rady, tipy a návody Zahrada 

Jaké bylinky lze sklízet i v chladnějším počasí?

Užijte si tento krátký seznam zimních bylinek určených k přípravě čehokoliv, co vás jen napadne – od pampelišek a fialek přes listy jehličnanů až po tolik zdravé šípky.

Věděli jste, že pro bylinky můžete sbírat i v chladnějších dnech? Dokonce i v době, kdy je zem pokryta sněhem a ledem. Léčivé rostliny existují i na podzim a v zimě, pojďte se o tom s námi přesvědčit. Najdete je v zemi, ale klidně i na keřích.

Zde je několik z nich, které můžete sbírat opakovaně a nikdy vás neomrzí!

Jehličnaté stromy

Borovice , jedle a další jehličnany jsou stálezelené, což znamená, že zůstávají zelené a neopadávají.

Většina jehličnanů je nějakým způsobem jedlá a léčivá. Mimo jiné obsahuje spoustu vitamínu C. Jen si dejte pozor na jehličnany typu vánočních stromků, mohou obsahovat pesticidy a herbicidy.

Usnea – Provazovka, Krakonošovy vousy

Usnea je zimní bylina, která je běžná na jihovýchodě a v dalších oblastech země, u nás především v horách. Obsahuje usnovou kyselinu, která slouží jako silné přírodní antibiotikum a hojí povrchové rány.

Usnea je také indikátorem životního prostředí. Špatně si vede v oblastech, kde je velké znečištění. Pokud vám tedy připadá, že bohatě roste, můžete si být jisti, že v oblasti je také relativně čistý vzduch.

Šípky

Šípky se objevují na podzim i v zimě. Později v sezóně je většina ptáků a zvěře ozobou a snědí, ale stále rostou poměrně hojně i na divoko, tudíž nebude zřejmě žádný problém je nalézt. Tuto jasně červenou plodinu můžete také usušit na pozdější použití. Lze si z nich připravit tinkturu nebo čaj a získat tak potřebný vitamín C a další antioxidanty.

Forsythie neboli Zlatice

„Zlatý déšť“ je známá rostlina, která roste na podzim a začátku zimy. Plodem je tobolka, která může být využita na tinktury v boji proti zánětům.

Bylinky při zemi

Ještě více bylinek najdete v zimě přímo u nohou. Jde např. o řeřichu, řebříček a fialky.

Řeřicha

Řeřichu najdete v čistě tekoucích potocích. Je citlivá na chlad, ale dokud povrch vody nezamrzne, vyskytuje se i tu. Řeřicha je plná vitamínů C, E a A.

Řebříček

Přidejte řebříček na seznam svých zimních bylin. Dá se dokonce najít i několik květů, když jsou dny teplejší. Pokud ne, vystačíte si s listy. Řebříček je dobrým bojovníkem proti infekcím, zejména při kožních onemocněních, a již dlouho se používá při ženských problémech.

Fialky

Fialky lze nalézt v hojných počtech. Často nekvetou až do jara, ale některé kvetou i na podzim. Všechny části rostliny vlastní sliz a kyselinu salicylovou (předchůdce aspirinu). Čaj z listů napravuje bolesti v krku.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře