selective focus photo of plant spoutsZahrada 

JAK PĚSTOVAT VLASTNÍ ROSTLINY ZE SEMEN

Stále více lidí se věnuje zahradničení jako koníčku nebo pěstování vlastních potravin a objevuje také výhody pěstování rostlin ze semen. Je snadné stát se závislým na tom, jak z malého semínka, které jste sami vypěstovali, vyklíčí život. Založení semínek v interiéru vám umožní získat náskok před vegetační sezónou a zašpinit si ruce, i když je na zemi ještě sníh.

Mnoho druhů zeleniny, letniček a trvalek lze snadno vypěstovat ze semen. Je to ekonomičtější než nákup startovacích rostlin ve školkách a umožňuje vám to začít pěstovat rostliny brzy, například rajčata a papriky, které dozrávají déle. Mnoho neobvyklých a dědičných odrůd je k dispozici pouze ze semen, takže je to dobrý způsob, jak si zajistit, že získáte odrůdy, které chcete. Zde je návod, jak začít.

Zachovejte jednoduchost:

Začněte s několika druhy, abyste se nezahltili. Vyberte si snadno pěstovatelné rostliny, jako jsou měsíčky, nasturtie a bazalka, abyste dosáhli co největšího úspěchu. Upřednostněte své oblíbené rostliny.

Nakupte semena:

Na trhu jsou tisíce druhů semen, které lze pěstovat. Prohlédněte si školky, katalogy a online zdroje osiv. Některé společnosti se mohou specializovat na semena, která se dobře pětují ve vašem regionu.

Vědět, kdy vysévat semena:

Zjistěte průměrný termín prvních a posledních mrazů ve vaší oblasti. Podle pokynů na obalu semen zjistěte, kolik týdnů před posledním mrazem je třeba začít s výsevem semen v místnosti pro jarní výsadbu. Pro podzimní výsadbu vypočítejte dobu výsadby tak, že vezmete počet dní nebo týdnů do sklizně a počítejte zpětně od prvního průměrného data mrazů.

Postupujte podle pokynů:

Rostliny mají různé nároky na pěstování, proto před výsadbou prozkoumejte jednotlivé odrůdy. Balíčky s osivem jsou dobrým zdrojem základních informací, jako je termín výsevu, hloubka osiva, dny do vyklíčení, požadavky na hnojení a doporučení pro přesazování.

Semena může být nutné před výsadbou předem namočit nebo zchladit.

Některá semena by měla být zakryta tenkou vrstvou zeminy, jiná by měla být ponechána odkrytá, zatímco některá potřebují ke klíčení tmu.

Všimněte si doby klíčení. Některá semena vyklíčí již za několik dní, zatímco jiným to trvá až několik týdnů.

Udělejte si pořádek:

Vezměte si kalendář, zahradnický deník nebo aplikaci, abyste měli přehled o důležitých informacích, například o datu posledních mrazů ve vaší oblasti. U každé odrůdy si vedete podrobné poznámky, například kdy ji zasadit, datum výsadby, dobu klíčení, plán hnojení a kdy ji přesadit ven.

Ukládejte semena:

Mnohá semena vydrží déle než jeden rok. Nepoužitá semena skladujte v papírovém sáčku (ten může být i v plastovém) na chladném, suchém a tmavém místě. Chcete-li vyzkoušet, zda jsou starší semena stále životaschopná, položte několik semen na vlhkou papírovou utěrku uvnitř plastového sáčku a postavte na teplé místo. Většina semen vyklíčí do 2 až 14 dnů.

POTŘEBY PRO SÁZENÍ

Rostliny mají základní potřeby světlo, půdu, vodu a živiny. Vzhledem k tomu, že podmínky v interiéru mohou být méně ideální, budou sazenice potřebovat další pomoc, aby se jim dařilo. Udržování optimální teploty pro klíčení, použití správné půdy a zajištění dostatečného množství světla umožní sazenicím vyvinout se ve zdravé rostliny.

Světlo:

Většina vnitřních prostor – dokonce i slunné okenní parapety – je nedostatečně osvětlená, což vede k tomu, že rostliny budou slabé. Používání pěstebních světel pomáhá dosáhnout zdravého a silného růstu. Existuje mnoho různých typů pro malé i větší prostory.

Půda:

Pro zakládání semen je vhodná jakákoli kvalitní univerzální směs pro pěstování v květináčích. Používejte směs bez přídavku hnojiv a dbejte na to, aby byla čerstvá, aby se v ní nešířily choroby. Specializované směsi pro zakládání semen jsou jemnější a poréznější.

VÝSADBA SEMEN

Připravte si směs pro pěstování v květináčích: Předem navlhčete zeminu ve vlažné vodě, dokud nebude vlhká, ale ne rozmočená. Naplňte květináč zeminou a jemně ji přitlačte, abyste odstranili vzduchové kapsy. Podle potřeby ponechte místo na zakrytí semen.

Vysejte semena:

Sázejte podle pokynů na obalu. Větší semena, jako jsou fazole, můžete vysévat po 1 až 2 semenech do každé buňky nebo květináče, zatímco menší semena můžete jemně zasypat alespoň 3 až 5 semeny do každé buňky, protože některá semena nemusí vyklíčit. U odrůd, které ke klíčení potřebují světlo, semena lehce zatlačte do půdy, aby byla v dobrém kontaktu, ale nezakrývejte je. Povrch půdy zamlžte vodou.

Přidejte štítky:

U každého květináče nebo bytu napište na štítek název odrůdy a datum výsevu.

Nádoby nebo misky se semeny zakryjte: Přes vrchní část umístěte plastový sáček nebo kopuli, která funguje jako malý skleník a udržuje teplo a vlhkost. Pokud klíčení trvá déle než několik dní, občas je odkryjte, abyste umožnili cirkulaci vzduchu a zabránili hromadění vlhkosti.

PÉČE O OSIVO A SAZENICE

Uchovávejte v teple:

Průměrná teplota v domácnosti mezi 60-75 °C je dostatečná pro klíčení většiny semen. Nově zasazené nádoby umístěte na teplé místo bez průvanu, například na horní část chladničky nebo na specializovanou vyhřívací podložku, a denně je kontrolujte.

Zajistěte světlo:

Jakmile se semenáčky objeví, vyjměte květináče nebo byty ze spodního tepla a sejměte plastový kryt. Umístěte je pod pěstební světla a nechte je svítit 12 až 18 hodin denně. Obecně platí, že LED světla by měla být asi 12 cm od vrcholků sazenic a zářivky asi 3 až 4 cm nad vrcholky rostlin. Jak rostliny rostou, světla zvyšujte. Žluté nebo hnědé listy mohou znamenat, že jsou světla příliš blízko; natažené nebo nohaté sazenice mohou znamenat, že jsou vaše světla příliš daleko.

Větrejte:

Zajistěte dostatečnou cirkulaci vzduchu, abyste předešli vlhnutí, houbovému onemocnění, které sazenice rychle zahubí.

Zalévejte:

Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou, ale ne přemokřenou. Nedovolte, aby půda vyschla, protože to může zabránit klíčení nebo zahubit mladé sazenice. První zalévání může být nutné až po vzejití sazenic.

Povrch půdy jemně zamlžujte, aby nedošlo k vyvrácení semen. Rostliny lze také zalévat zespodu tak, že pod ně umístíte mělkou misku s vodou. Nechte je namočené 20 až 30 minut nebo dokud není vrchní část půdy vlhká. Nenechávejte květináče delší dobu ve stojaté vodě, protože by mohlo dojít k udušení kořenů nebo houbovým chorobám. Používejte vodu o pokojové teplotě, abyste zabránili šoku pro rostliny.

Hnojení:

S hnojením počkejte, dokud se u sazenic neobjeví první sada pravých listů, které následují po prvních rozvinutých listech, tzv. listenech. Každé dva týdny aplikujte ve vodě rozpustné hnojivo, například rybí emulzi nebo mořské řasy v poloviční síle.

Sazenice prořeďte:

Odstraňte přebytečné sazenice a ponechte jednu rostlinu v buňce nebo květináči. Některé rostliny, jako například rajčata, lze úspěšně oddělit a přesadit, u jiných, například u máku, by se neměly narušovat kořeny. Přebytečné sazenice zastřihněte u báze nůžkami, abyste zabránili poškození kořenů.

person holding leafed plant

Přesazování sazenic:

Sazenice vypěstované ve směsi pro zakládání semen by se měly přesadit do standardní půdy v květináčích, jakmile se začnou vyvíjet ve větší rostliny. Odrůdy, jako jsou rajčata a papriky, bude třeba přesadit do větších nádob a nechat je před vysazením venku vyrůst větší.

Otužování rostlin:

Týden nebo dva před průměrným datem posledních mrazů začněte rostliny vysazovat ven. Umístěte je na stinné chráněné místo a postupně prodlužujte dobu, po kterou budou každý den venku. Na noc je přikryjte nebo přeneste dovnitř. Na delší dobu je přesuňte na přímé slunce. Sazenice lze na noc ponechat venku nezakryté, pokud se teploty pohybují nad 50 °C. Rostliny by měly být plně aklimatizovány za 1 až 2 týdny.

Vysazujte trvale:

Po otužení lze sazenice vysadit na trvalé stanoviště. Před přesazením a po něm sazenice zalévejte. Vyhněte se výsadbě během nejteplejší části dne.

VÝSADBA SEMEN VENKU

Mnoho rostlin lze vysévat přímo venku. Rychle rostoucím rostlinám, jako jsou ředkvičky a dýně, se při této metodě daří lépe, jiné, například mák a mrkev, je nejlepší vysévat přímo, aby se nenarušily jejich kořeny.

Rostliny pro chladné počasí, včetně hrášku a salátu, lze vysévat na začátku sezóny, když teplota půdy dosáhne 4 -10 °C. Rostliny pro teplé počasí, jako je kosmos, fazole a okurky, vysévejte, když teplota půdy dosáhne alespoň 15 – 20 °C.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře