PoděbradyRady, tipy a návody 

Hledáte pronájem bytu v Poděbradech? Bydlení pod 10 000 Kč měsíčně už zřejmě neseženete!

Pokoušíte se sehnat pronájem bytu v Poděbradech, a protože jste už zaslechli zprávy o dalším růstu činží, bojíte se, že se vám život v cizím bytě poněkud prodraží? Máte navíc strach, že spolu s tím, jak poptávka po nájemním bydlení stoupá, budou majitelé bytů ve výhodě a mohou si klást před podpisem smlouvy nejrůznější podmínky? Nutno uznat, že vaše obavy nemusejí být zcela liché. Nájmy jdou skutečně nahoru. Logicky hlavně tam, kde je poptávka nejsilnější. Faktem také je, že Poděbrady jsou coby lázeňské město docela „v kurzu“. Vyloučit se nedá ani to, že některým vlastníkům činžovních nemovitostí poněkud stoupne sebevědomí a zkusí po vás vyžadovat něco, na co nemají ze zákona nárok.

Ale hlavu vzhůru! Činže jistě neporostou věčně. A nejen to. Míst, kde je bydlení nákladnější než v Poděbradech, najdete po celé naší zemi více než dost. Tak proč si stěžovat? Ale co váš budoucí „pan domácí“ a jeho případné vrtochy? Pro jistotu vám řekneme, v čem mu musíte vyjít vstříc, a podíváme se rovněž na to, co už po vás ani omylem vyžadovat nesmí.

Pronájem bytu v Poděbradech – garsonka za 10 tisíc měsíčně!

Ceny nemovitostí v České republice vystoupaly už tak vysoko, že si vlastní byt často nemůže dovolit už ani takzvaná střední třída. O rodinném domě se zahradou nemluvě. Není proto divu, že zájem o předražené nemovitosti klesá a lidé raději hledají pronájem. V celé řadě našich měst je to už dobře patrné. Poptávka po nájemním bydlení začala růst a spolu s ní se bohužel vydaly směrem vzhůru také činže. Někde jen od začátku roku stouply o 10 až 15 %. Podle toho, co tvrdí většina realitních odborníků, se navíc musíme připravit na to, že půjdou nahoru i nadále. Hledáte pronájem v Poděbradech? Pak byste měli vědět, že toto lázeňské město ležící pouhých 50 km od Prahy, rozhodně nebudou výjimkou. Ceny činžovního bydlení stoupnou i zde. Ostatně, při pohledu na nabídky realitních kanceláří je zřejmé, že se tak v menší míře děje už nyní. Sehnat tady garsonku pod 10 tisíc měsíčně je v podstatě neřešitelný problém.

Ptáte se, co kromě předražených nemovitostí ještě přispívá k růstu nájmů? A rádi byste věděli, jaké jsou vyhlídky pro nejbližší měsíce či roky?

Výběr z nabídky pronájmů – Poděbrady (06/2022)

DispoziceVelikost (m2)PopisČinže (Kč)
1+kk26vybaveno, 2.NP, cihla10 500
1+kk39novostavba s balkonem, 2.NP10 500
2+kk50novostavba s balkonem, 3.NP14 000
2+kk57cihla, na kolonádě, 2.NP16 490
3+kk111terasa 17m2, 2x šatna, komora18 000

Dražší hypotéky + skokový růst poptávky

Kromě extrémních cen rezidenčních nemovitostí, které u nás v posledních letech rostly dvouciferným tempem, mají na aktuální zdražování nájemného vliv přinejmenším další dva faktory, které spolu do značné míry souvisí.

  1. Prvním z nich je citelně vyšší úročení hypotečních úvěrů. Vysoké sazby znemožňují pořízení vlastního bydlení mnoha Čechům, a zájem o hypotéky se proto už propadl o desítky procent. Bez relativně výhodné půjčky mnoho zájemců na drahou nemovitost nedosáhne. A obrací se kam? Na trh s pronájmy. Tím se dostáváme ke druhému faktoru tlačícímu hladinu činží vzhůru.
  2. Druhým faktorem je růst poptávky, který lze označit za skokový. Během krátkého časového úseku totiž na realitním trhu přibyla dlouhá řada zájemců o pronájem. Takových, kteří si nemohou vzít úvěr na vlastní střechu nad hlavou, ale také těch, které k nám přinesla uprchlická vlna z válkou sužované Ukrajiny. V součtu jde o stovky tisíc lidí. A takový růst poptávky se na požadovaných činžích už musí projevit.

30 % za dva roky

Vyšší úročení hypoték nebo zástupy uprchlíků z Ukrajiny. Faktory, které vedou k růstu nájmů. Jádrem problému jsou však zejména předražené nemovitosti, které nutí stále více lidí hledat pronájem. A proč jsou nemovitosti až neuvěřitelně drahé? Protože jich je nedostatek. Nedostatek způsobený dlouhodobě poddimenzovanou výstavbou, kterou navíc nově brzdí zdražující materiály a energie a rovněž sílící mzdové požadavky pracovníků stavebního průmyslu. Nájmy proto zřejmě podraží ještě víc, než se čekalo. Dle názoru některých odborníků stoupnou jen v nejbližších dvou letech v průměru možná až o 30 %. Stagnaci činží, případně pokles jejich reálné úrovně, může přinést snad jedině mohutnější bytová výstavba. Kdy se jí dočkáme, však zůstává otázkou.

Na co má majitel právo

Konkurence mezi lidmi, kteří poptávají pronájem, citelně roste. Majitelům bytů to do jisté míry rozvazuje ruce. Už nejsou nuceni nemovitost přenechat komukoliv jen proto, aby neležela ladem. Mohou si mezi zájemci stále více vybírat. Fakt, že je nyní výhoda na jejich straně, však ještě neznamená, že si k vám smějí dovolit úplně všechno. Majitel bytu má nárok například na toto:

  • Dostávat pravidelnou činži ve smluvené výši a k dohodnutému datu
  • Vstupovat do bytu po předchozí dohodě za účelem kontroly jeho stavu
  • Požadovat kauci v maximální výši odpovídající trojnásobku nájemného
  • Vypovědět vám předčasně smlouvu na dobu určitou, pokud například nutně potřebuje byt pro rodinného příslušníka
  • Vyžadovat dodržování pravidel občanského soužití (abyste nedělali v domě nepořádek, vyvarovali se nadměrného hluku a podobně)

A co už strpět nemusíte?

Pravidelná úhrada činže by měla být samozřejmostí. Podobně jako to, že nebudete po nocích obtěžovat své sousedy hlasitou hudbou. Existují však věci, které by po vás pronajímatel rozhodně požadovat neměl. K nejčastějším „prohřeškům“ majitelů bytů patří například zákaz chovu domácích mazlíčků. Psa, papouška nebo rybičky má přitom dnes doma téměř každý. Pokud vaše zvíře nebude příliš hlučné a nebude svým pachem obtěžovat další obyvatele domu, nesmí vám ho nikdo zakázat. A je tu přinejmenším ještě jedna, rovněž poměrně častá záležitost, kterou na vás možná někdo „zkusí“. Bude se vás snažit přesvědčit, že nemáte nárok zřídit si v nájemním bytě trvalé bydliště. Omyl! Ani v tom vám nemůže majitel bránit!

Hledáte nájemní byt jako “dočasné řešení” nebo jste přesvědčeni, že na vlastní střechu nad hlavou pravděpodobně nikdy nedosáhnete?

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře