Smutek někdy není na škodu, přečtěte si o něm více – 2. díl
Plačte, jelikož nezdravé pocity z vás vyjdou navenek, což je potřeba. Mnoho lidí považuje pláč za výlev emocí, ale nechat stékat slzy po tváři, je normální způsob, jak uvolnit stres, bolest a hněv.
Pláč vás očistí od vašich negativních pocitů a emočně uvolní. Nahromaděné emoce je potřeba pustit, jsou jako ventil, který je nezbytné vypustit. Nemusíte plakat někomu na rameni, když se stydíte. Pomáhá i pláč za zavřenými dveřmi.
Sdílený smutek s dalším člověkem zanechává emocionální reakci i v druhém. Dejte tedy průchod svým emocím, protože se od vás mohou učit i ostatní. Platí to tak ve všech případech, dokonce i u dětí. Když si např. hrají na hřišti a jedno dítě spadne z houpačky, je přirozenou reakcí, pomoci mu. Empatie tak rozvíjí schopnost navázat vztah s více lidmi.
Negativní emoce zvyšují kreativitu
Není náhoda, že umělci procházející obdobími různých životních fází. A už vůbec není pravidlo, že tvoří jen šťastní lidé. Naopak dost věcí vzniklo právě v případech smutku, ke kterému vedla různá souhra okolností. Obrazy nebo hudební díla, to všechno souvisí s daným rozpoložením člověka. Smutek nutí přemýšlet, což vůbec není na škodu.
Jedna studie, která se týká právě tvorby, vystavila dvě skupiny lidí na pozitivní a negativní zpětnou vazbu z jejich kreativity. Nově vytvořené umělecké dílo bylo působivější od lidí, kteří nedostali pozitivní zpětnou vazbu.
Tím pádem se více snažili o dokonalost a uznání. Smutek tak dává větší prostor k tomu, abychom si uvědomili řadu detailů. Smutek je pohonem k tomu, abychom se stali motivovanějšími se sebou něco dělat. Každý se může v našich dovednostech mýlit a chceme přesvědčit o opaku.
Úsilí získat někoho pozornost je pozoruhodná. Dělají to malé děti, ale stejně tak i my – dospělí. Je také ovšem důležité mít víru v sám sebe. Pro někoho nemusíme být dobří nikdy, tak si nenechme ukrást naší osobní hodnotu. Hledat sám sebe je pak o mnoho těžší, než jím zůstat po celou dobu.
Zdroj obrázků: unsplash.com