Zazimování zahrady a podzímní práce na zahradě
Spadané listí signalizuje, že vegetační období končí. Zde je pár tipů pro podzimní zahradní práce, které byste měli udělat, abyste připravili svou zahradu na chladné měsíce.
Teploty se začínají ochlazovat a denní světlo se zkracuje, a proto je na čase ukončit zahradnickou sezónu a připravit všechny rostliny na zimu. Mezi základní podzimní práce na vašem seznamu úkolů by měla patřit péče o trvalé výsadby, jako jsou stromy, keře a trvalky, úklid zeleninové zahrady a zazimování trávníku. Trocha práce teď znamená, že na jaře budete mít více času na sázení zeleniny, než abyste se zdržovali úklidem a sháněním zahradního nářadí. Využijte naše podzimní zahradnické tipy a zvládněte několik úkolů denně, abyste byli na zimu připraveni během krátké doby. Pak můžete trávit čas prohlížením katalogů osiv a snít o plánech na příští rok.
Připravte svůj trávník na zimu
S ochlazením je podzimní péče o trávník kombinací úklidu a podpory nového růstu. Je to také vhodná doba na to, abyste trávníku pomohli zotavit se z letních her na zahradě.
Připravte si tedy na svěží a zdravou trávu příští jaro pomocí těchto podzimních tipů pro zahradničení:
- Vypořádejte se se spadaným listím. Trávník špatně snáší silné vrstvy listí. Pokud nemáte mnoho listí, vynechte hrabání a posekejte je, abyste je nasekali na menší kousky, které dodají půdě živiny.
- Osejte nebo položte nový. Chladné teploty v kombinaci s pozdními podzimními dešti vytvářejí ve většině regionů ideální podmínky pro založení nového trávníku nebo jeho opravu.
- Provzdušněte trávník. Plánujte každoroční provzdušnění vysoce frekventovaných míst, abyste uvolnili zhutnělou půdu; jinak stačí každé 2 až 3 roky.
- Držte krok s plevelem. Pampelišky, jetel a další běžné trávníkové plevele se začnou množit, jakmile se na podzim ochladí teploty.
- Zvedněte nůž sekačky. Udržování trávníku ve vyšší výšce podpoří růst kořenů, což trávě pomůže lépe přečkat zimu.
Osvěžení zeleninové zahrady na příští rok
Ať už máte propracovanou zahradu, nebo malý plácek pro pěstování zeleniny, na podzim se vše začne zpomalovat, když sklidíte poslední chutné plody. Jakmile několik mrazíků definitivně ukončí vegetační období, odškrtněte si tyto práce na zeleninové zahradě a připravte se na sklizeň v příští sezóně.
- Vyčistěte záhony. Odstraněním všech zbytků rostlin zabráníte tomu, aby na zahradě přezimovali škůdci a choroby, které se na jaře vrátí v ještě horším stavu.
- Ukliďte kolíky, štítky a další příslušenství. Při odstraňování rostlin nezapomeňte posbírat předměty, jako jsou štítky, kolíky a klece. Uložte je na místo, kde budou příští rok po ruce k opětovnému použití.
- Přidejte kompost. Na záhony rozprostřete 2 až 3 cm silnou vrstvu kompostu, abyste obohatili půdu. Nemusíte ho zakopávat, srážky a půdní organismy to udělají za vás.
- Zasaďte krycí plodiny. Na podzim zasejte krycí plodiny, jako je hořčice, hrách nebo jetel, abyste zabránili erozi. Na jaře je pak obraťte do půdy, abyste jí dodali živiny.
- Rozšiřte plochy pro výsadbu. Pokud chcete zvětšit plochu pro výsadbu, je podzim vhodnou dobou pro založení nových vyvýšených záhonů nebo udusání trávy tam, kde chcete vytvořit záhon v zemi.
Příprava trvalkové zahrady
Trvalky jsou zahradní koně. Po dlouhém vegetačním období jsou připraveny na zimní odpočinek. Na začátku podzimu přestaňte s odumíráním a nechte nadzemní části stát i poté, co je mráz zahubí (pokud se nejedná o škůdce a choroby). Poskytnou potravu i úkryt volně žijícím živočichům. Zpěvní ptáci si pochutnají na semenném bufetu a mnoho opylovačů, jako jsou domácí včely, přezimuje ve stojících stoncích a porostech.
Na podzim proveďte na své trvalkové zahradě následující úkony:
- Odstraňte plevel. Odstraňte jich co nejvíce již nyní, abyste jich příští jaro měli méně.
- Přidejte mulč. Po zamrznutí půdy přidejte na koruny trvalek vysazených v tomto vegetačním roce a těch, které jsou ve vaší oblasti choulostivé na mráz, 4 až 5 cm silnou vrstvu mulčovací kůry.
- Vysaďte cibuloviny kvetoucí na jaře. Tulipány, narcisy a mnoho dalších na jaře kvetoucích cibulovin je nejlépe vysazovat koncem září nebo v říjnu.
- Zlikvidujte nemocné nebo škůdci napadené rostliny. Odstraňte všechny listy, stonky a celé rostliny s chorobami nebo brouky, abyste omezili problémy v následujícím roce.
- Pokud je sucho, zalévejte jednou týdně. I když trvalky na podzim usínají, jejich kořeny stále aktivně rostou, dokud půda nezamrzne. Dobře zavlažované rostliny lépe odolávají zimním stresům.
Zdroj obrázků: unsplash.com