Domácnost Rady, tipy a návody Zahrada 

Vypěstujte si rozmarýn a připravte si z něj čaj: vlastní luxusní vlastnosti

Rozmarýnový čaj se vyznačuje svou chutí, vůní i svými zdravotními přínosy. Je bohatý na flavonoidní sloučeniny, terpeny a fenolové kyseliny. Má skvělé antioxidační vlastnosti. Kromě toho je rozmarýn antiseptický, karminativní, čistící, spazmolytický, antibiotický a diuretický. Nicméně stále je to přírodní léčivo, které nenahradí lékařskou léčbu, na to pozor. Je to podpůrný prostředek!

Jaké zdravotní výhody vám přinese pití tohoto čaje?

Zlepšuje trávení

Rozmarýnový čaj si můžete dát po obědě nebo večeři, což je užitečné pro zlepšení trávicího procesu. Je účinný v boji proti pálení žáhy a přebytečným plynům.

Vynikající přírodní antibiotikum a diuretikum

Díky svým léčivým vlastnostem vlastní rozmarýn antibiotický účinek. Zastavuje růst bakterií Escherichia coli, Salmonella typhi, S. enteritidis a Shigella sonei, které způsobují infekci močových cest, zvracení a průjem.

Rozmarýnový čaj je výborné přírodní diuretikum. Lze jej použít při dietách na hubnutí a je také prevencí zadržování tekutin v těle. Čaj zvyšuje produkci moči, stimuluje tělo k odstranění nahromaděných tekutin a toxinů.

Pomáhá při stavech duševní nepohody

Několik studií ověřilo přínos rozmarýnu pro funkci mozku. Působí antistresově. Uplatňuje se také v boji proti Alzheimerově chorobě a zlepšuje paměť.

Čistí játra

Rozmarýn pozitivně ovlivňuje funkci jater a omezuje bolesti hlavy, které vznikají zejména v souvislosti s vysokým obsahem tuků nebo alkoholických nápojů. Má hepato-protektivní účinek.

Kontrola cukrovky

Rozmarýnový čaj udržuje cukrovku pod kontrolou, protože snižuje hladinu glukózy a zvyšuje inzulín.

Pití rozmarýnového čaje je také dobrou záležitostí v boji proti zánětům, zmírňuje bolest, otoky a diskomfort.

Rozmarýn je velmi užitečný pro ty, kteří trpí oběhovými problémy – podporuje krevní oběh a brání tvorbě trombů, které by mohly bránit prokrvení. Výborným doporučením je tedy požití tohoto čaje po operaci.

Díky svému antioxidačnímu působení je rozmarýn schopen omezit působení nádoru a podporuje růst vlasů.

Jak uvařit rozmarýnový čaj?

  • 5 g čerstvých listů rozmarýnu
  • 250 ml vroucí vody

Postup:

Rozmarýn přidejte do vroucí vody, nechte řádně zakryté 3 až 5 minut a přeceďte. Pijte teplé a neslazené 3 až 4 krát denně. Stejně tak lze tímto čajem smýt i vlasy.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře