Exteriér Rady, tipy a návody Zahrada 

SOS manuál pro všechny zahrádkáře aneb, když nedozrají rajčata

Jak na dozrání zelených rajčat? Vaše sklizeň teď v září není úplně úspěšná a počasí již moc neslibuje pěkné slunné počasí, aby rajčata zčervenala. Je tedy na čase to řešit, pokud nechcete trhat rajčata s prvními mrazíky.

Použijte chytré tipy zahradnického speciálu:

Pěstování rajčat může být obtížné v podnebí, kde je léto nespolehlivé a nelze zaručit stálé sluneční světlo. Je tato věta jako vytržená z kontextu s Českou republikou? Asi ano, ale nic není ztraceno.

Tip č. 1:

Prořezávejte rostliny rajčat

A dělejte to tak, abyste na každé rostlině odstranily spodní polovinu listů. V sezóně tím rajčata povzbudíte, aby veškerou energii vložily do plodů. Minimalizace výskytu listů pomůže prostupnosti světla a vzduchu k rajčatům a ty pak následně snáze dozrávají. Mimo to jsou také daleko zdravější, jelikož snižujete i riziko jejich onemocněních.

Vlhké léto mohlo způsobit hnití rajčat i kvůli tomu, že bylo na rostlině spoustu listů. Omezte jejich růst i nyní…i když se vám bude zdát, že rostlina zůstane holá, pro její záchranu, tak učiňte.

Tip č. 2:

Omezte zalévání a naopak podpořte výživu

Není již horko, tudíž rajčata nepotřebují tolik zalévat. Místo pravidelného zalévání zaměřte své úsilí na hnojení rostlin rajčat tekutými mořskými řasami. Kdo zvládne, může si připravit vlastní hnojivo z kostivalu. Obě tato přírodní hnojiva jsou ideální verzí pro maximalizaci produkce zeleniny. Lze také použít na ovoce a květiny, jsou univerzální!

Tip č. 3: selhaly předchozí tipy?

Pokud vám zbylá rajčata nedozrají do konce září a jsou stále zelená, jednoduše je utrhněte, vezměte dovnitř a nechte dozrát na slunném parapetu. Netrhejte však malá rajčata, ale ta, která mají optimální velikost.

Nyní víte, jak postupovat a tím pádem o rajčata nepřijdete. Můžete si je užívat jako čerstvou přílohu nebo hlavní surovinu v salátech.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře