Rady, tipy a návody Zahrada 

Proč a jak pěstovat šruchu zelnou ve vaší zahradě? K čemu je dobrá?

Oleracea Portulaca je rostlina, která je známější jako šrucha zelná. V Evropě má kulinářské využití dlouhou historii a často je součástí zeleninové zahrady mnoho zahrádkařů.

Má podobnou chuť jako řeřicha a špenát

K dispozici je velké množství kultivarů, okrasnější druhy lze kromě salátu použít také jako dekorativní rostliny. Na rozdíl od malých žlutých květů divokého typu vlastní okrasné kultivary květy, které mohou mít průměr až 5 cm. Ty mohou být růžové, bílé nebo oranžové.

Pokud pěstujete šruchu k jídlu, je nejchutnější, když je mladá. Ideálně tedy použijte nově narostlé špičky stonků a listy. Jezte syrové, a když už je vaříte, nepřehřívejte je – budou slizké.

Rostlina je složena převážně z vody a je bohatým zdrojem vitamínů – A a C a také minerálů – zdrojem hořčíku, manganu a železa.

Rostlina přirozeně pochází ze středomořských oblastí jižní Evropy, severní Afriky a jihozápadní Asie.

Někdo ji považuje za plevel, ale má schopnost pokrýt holou zem a může vytvářet vlhké mikroklima. Vlastní přirozeně hluboké kořeny, což je dobře pro ostatní rostliny – umožňuje jim to nasát více vlhkosti a živin, než za normálních okolností.

Portulaka je plazivá rostlina, která snadno roste ve všech typech půdy

A to bez potřeby velkého množství světla nebo vody! Díky těmto vlastnostem je často zaměňována se škodlivou bylinkou, ale ve skutečnosti má šrucha různé léčivé vlastnosti. Je jedním z nejdůležitějších rostlinných zdrojů omega 3 mastných kyselin. Kromě toho má několik významných vlastností – diuretických a antioxidačních.

Tuto rostlinu můžete použít v potravinách k přípravě salátů, polévek a jako součást dušených pokrmů. Je považována za dobrou možnost, jak nahradit ryby ve stravě vegetariánů nebo veganů.

Pomáhá kontrolovat cukrovku, chrání před oxidačním stresem, zmírňuje zánět při artritidě a bojuje s bakteriálními infekcemi. Předchází kardiovaskulárním chorobám, chrání žaludek před vředy, snižuje krevní tlak a pomáhá hojit rány.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře