Domácnost Stavba 

Vlhkost je nebezpečná jak pro váš byt, tak i pro vaše zdraví

Pokud se v bytě nebo domě vyskytuje vlhkost, hrozí nebezpečí výskytu plísní, které nejen poškozují vaše bydlení, ale také mají negativní vliv na vaše zdraví. Kromě toho nadměrná vlhkost má za následek i ztráty energetické a tepelné, může zničit nábytek a znehodnotí zdivo. Plísně, které se díky ní vytvářejí, mají negativní vliv na zdraví všech obyvatel domu či bytu.

Jaké mohou být příčiny vlhkosti?

V bytě denně probíhají činnosti, které jsou spojeny s používáním vody. Jedná se o vaření, sprchování, žehlení, zalévání květin. Nadměrnou vlhkost mohou způsobovat i plastová okna, která zabraňují proudění vzduchu. Z nejčastějších venkovních příčin to pak může být špatné napojení okapů nebo kanalizace.

Vlhkost vzduchu se projevuje orosenými okny, vlhkými skvrnami, odlupující se omítkou, zatuchlým vzduchem a právě i výskytem plísní. Jedním ze znaků vysoké vlhkosti může být i hůře schnoucí prádlo nebo umytá podlaha. Vlhkost vzduchu snadno změříte vlhkoměrem.

Jak bojovat s vlhkostí?

Především je potřeba správně větrat. V každém ročním období je to však trochu jiný systém. Během teplých letních dnů můžete klidně nechat okna otevřená během celého dne. Během jara a podzimu postačí vždy krátkou dobu během dne a v zimním období je to vždy jen několik minut několikrát denně. Velmi důležité je větrání ráno.

Pokud se vlhkost objevuje v malých a uzavřených prostorách, mezi něž patří skříňky nebo botník, můžete zde umístit absorbční sáčky. Do místnosti lze zakoupit odvlhčovač nebo vysoušeč vzduchu. Tyto způsoby jsou však vždy pouze krátkodobým řešením. Poslední fází je pak sanace vlhkého zdiva.

Na závažné problémy je vhodná hydroizolace

Mezi závažné příčiny výskytu vlhkosti patří nedostatečné zateplení stěn, které způsobuje, při větších teplotních rozdílech, kondenzaci vody na stěnách. Pokud není dostačující klasická izolace, je potřeba provést hydroizolaci. Na výběr máte několik druhů hydroizolace, pokud se dostanete do tohoto bodu, je nejlepší se vždy poradit s odborníkem.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře