Domácnost Exteriér 

Vchodové dveře odrážejí osobnost majitele domu

Vchodové dveře jsou nejen hlavním vstupem do vašeho domova, ale také velmi důležitým designovým prvek, především, pokud se jedná o rodinný dům. V neposlední řadě je to překážka, kterou musí překonat případný nezvaný host, proto je potřeba jejich výběru věnovat dostatek pozornosti. Na jejich vzhled i funkčnost má vliv především druh materiálu a zpracování.

Na co se při výběru zaměřit?

Vzhledem k tomu, že vchodové dveře představují hlavní vstup do vašeho domova, mělo by být na prvním místě hledisko bezpečnostní. Tady se nabízí hned dvě možnosti. Tou první jsou dveře bezpečnostní. Tady však musíme počítat s tím, že nebude tak široký výběr. Další možností je výběr dveří klasických, ke kterým si pořídíme důležité bezpečnostní prvky mezi něž patří kování, panty, bezpečnostní vložky a v případě prosklených částí i bezpečnostní sklo či fólie.

Z hlediska designu by dveře měly ladit s celkovým vzhledem domu a to jak použitými druhy materiálů, tak i barvou.

Velmi důležitá je i tepelná izolace, která zabrání úniku tepla především v období zimy a v případě, že nemáme zádveří.

Materiál dveří

Nejčastěji se používá hliník, plast nebo dřevo. Každý materiál má své výhody i negativa. Pokud si nevíte rady, jaký materiál použít je vhodné se poradit s odborníkem na rekontrukce.

  • Hliník

Tento druh materiálu nabízí největší odolnost a to jak mechanickou, tak i proti povětrnostním podmínkám či proti stárnutí. Díky tvarové pevnosti dveře nepodléhají žádným deformacím. Kromě toho nevyžaduje žádnou speciální péči. Nevýhodou je vyšší cena.

  • Dřevo

Je to materiál velmi elegantního vzhledu. Nabízí dobré izolační vlastnosti a volí ho ti, kdo dávají přednost přírodnímu vzhledu. Nevýhodou jeto, že podlehne vlivům z vnějšího prostředí. Škodí mu především vlhko. Kromě toho je potřeba dveře ze dřeva pravidelně ošetřovat speciálními přípravky k tomu určenými.

  • Plast

Výhodou tohoto materiálu je bezúdržbovost a dobrá tepelná izolace. Také nabídka barevných dekorů je poměrně široká. Nevýhodou je kratší životnost.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře