Interiér 

Účinné rady, jak porazit plíseň v domě

Plíseň v domě nebo bytě je velkým strašákem pro všechny, zejména pro rodiny s malými dětmi a alergiky. Nevzhledné šedozelené fleky nejen ošklivě vypadají, ale také ničí zdivo, vodovodní baterie a zejména naše zdraví. Největší příčinou vzniku plísně je nadměrná vlhkost v uzavřené místnosti. Už jen tím, že dýcháte vytváříte určitou vlhkost a pokud k tomu ještě přidáte, vaření, žehlení, uklízení, koupání – je to několik litrů vody, které se v místnosti drží a způsobují plísně. Pokud v domě nevětráte nebo větráte špatně, je velká šance, že se vám nepříjemná plíseň ve vašem domově objeví.

Trápí vás neustálá rýma?

Neustále doma posmrkáváte, cítíte v krku knedlík, ale nastydlý nejste? Pravděpodobnou příčinou jsou skryté plísně ve vašem domově. Plísně se nevyhýbají ani nejčistotnějším domácnostem a často se skrývají za nábytkem nebo v různých záhybech a zákoutích. Infekce plic se často projevuje u lidí s oslabeným imunitním systémem. Pobyt v místnosti s plísněmi vyvolává alergické reakce, které se projevují špatným dýcháním a mohou vést až k astmatickým záchvatům, proto plísně nikdy nepodceňujte a snažte se, co nejvíce její tvorbě zabránit.

Prevence proti plísni

  • Protiplísňové barvy – Na trhu existuje velké množství nátěrových barev, jejichž součástí je složka, která velmi efektivně zabraňuje tvorbě plísní a bakterií.
  • Rozestup mezi nábytkem a zdí – Při stavění nábytku, zejména velkých skříní, mějte na paměti, že pokud ho postavíte těsně ke zdi, zamezíte tak proudění vzduchu, který tvorbě plísní brání. Bez vzduchu se za nábytkem začne hromadit vlhkost a to plně k vytvoření plísně postačí. Občas místa za nábytkem zkontrolujte.
  • Zateplení domu a nová okna – Pokud žijete ve svém domě, investujte do jeho zateplení a nových oken. Vlhkost z venku se k vám nedostane a riziko vzniku plísně snížíte na minimum.
  • Důkladně větrejte a topte – Mnoho lidí větrá špatným způsobem, kdy jen přichází o teplo, ale vzduch se nijak nevyčistí. Alespoň třikrát denně otevřete okna dokořán a udělejte pořádný průvan. Zdi a nábytek nestihnou vychladnout a v místnosti budete mít čerstvý vzduch. Topte i v místnostech, které nepoužíváte, třeba jen minimálně.
  • Otírejte orosená okna – Jestli se vám rosí okna, větrejte více a okna pravidelně otírejte. Voda z orosených oken je častým viníkem vzniku plísně.Jak se plísně zbavit?Pokud vše dodržujete, jak máte a plíseň se přece objeví, k jejímu zbavení postačí obyčejný ocet. V obchodech můžete pořídit nějaký přípravek proti plísní. Při jeho aplikaci buďte opatrní. Přípravek aplikujte rukavicích a s respirátorem. Na větší zasažené plochy si raději zavolejte odborníka.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře