Domácnost Interiér Obývací pokoj 

Tipy pro obývací pokoj

Obývací pokoj slouží různým lidem pro různé účely. V některých domácnostech slouží jako hlavní prostor pro rodinu, zatímco v jiných jsou spíše prostorem, který se používá pouze v případě, že přijde společnost. Ať tak či onak, existují určité problémy, které se vždy objeví při pokusu o uspořádání nábytku do obývacího pokoje. Podívejte se na tyto tipy pro umístění nábytku do vašeho obývacího pokoje.

Základy obývacího pokoje

Při uspořádání nábytku do obývacího pokoje je třeba pamatovat na několik důležitých věcí:

Vytvořte ústřední bod místnosti a uspořádejte kolem ní nábytek. V některých místnostech bude ústředním bodem krb nebo okno, a v některých to bude něco, co si do místnosti přistěhujete, jako je televize.

Pomocí nábytku vytvořte oblasti, kde bude probíhat konverzace. Lidé by měli být schopni pohodlně spolu mluvit, aniž by si namáhali krk nebo křičeli. Pokud je místnost obzvláště velká, můžete vytvořit několik různých oblastí pro konverzaci.

Ponechejte dostatek prostoru, kde lidé budou moci chodit, aby se mohli snadno dostat z jedné strany místnosti na druhou.

Odtáhněte nábytek od stěn. Mít například opěradla sedací soupravy dotýkající se stěn je jednou z největších chyb, které lidé v obývacím pokoji dělají. Umístěním více kusů nábytku blíže k sobě, vytvoříte tím intimnější prostředí.

Rozměry a umístění nábytku

Pokud jde o nábytek do obývacího pokoje, záleží na velikosti.

Pohovka, židle a stůl – Často se jedná o kusy nábytku s velkými rozměry , takže je důležité, aby vyhovovaly danému prostoru.
Nejdůležitější věcí je změřit prostor před zakoupením. Nechcete, aby byly příliš velké nebo příliš malé, takže je nejlepší, když si předem naplánujete půdorys. Načrtněte si místnost na kus papíru. Zkuste pohovku a židle umístit na několik různých míst a podívejte se, co funguje nejlépe vizuálně i s ponechání prostoru i pro pohyb mezi nimi.

Koberec – Koberce jsou skvělý způsob, jak definovat místa k sezení, ale největší chybou lidí v obývacím pokoji je použití koberce na ploše, která je příliš malá. Pamatujte, že veškerý nábytek by měl být schopen být na koberci. Pokud to prostor neumožňuje, ujistěte se, že alespoň přední nohy jakýchkoli velkých čalouněných kusů jsou na koberci.

Konferenční stolek – Konferenční stolky jsou praktické kousky nábytku. Pokud se rozhodnete je použít, nezapomeňte, že výška by měla být o něco nižší než výška sedadla pohovky a židlí kolem ní. Délka stolu by měla být také zhruba poloviční až dvě třetiny délky pohovky. Jen se ujistěte, že není příliš malý. Lidé kolem něj by měli být schopni naklonit se, aby si zde mohli odložit drink, aniž by museli vstávat. Zároveň nezapomeňte ponechat dostatek prostoru pro nohy mezi sedadly a stoly: 30 až 45 centimetrů by mělo stačit.

Odkládací stolky – Odkládací stolky jsou také dobrým nápadem, a jsou důležité. Počet, který potřebujete, bude záviset na počtu míst k sezení. Každý by měl být schopen si pohodlně odložit drink, aniž by musel vstávat a chodit ke stolu. Zkuste mít jeden na obou stranách pohovky a mezi dvojicemi židlí. Klíčem je mít dostatek povrchového prostoru bez přeplnění místnosti. Stoly by měly mít přibližně stejnou výšku jako rameno židle nebo pohovky, vedle které jsou.

Doplňky do obývacího pokoje
Jakmile je nábytek na svém místě, je důležité přemýšlet o tom, kam umístit dekorativní prvky, televizi, svíčky nebo obrazy.

Pokud si nejste jisti, co bude fungovat, zkuste vytvořit uspořádání pomocí online plánovače pokojů. Vyzkoušejte různé vzhledy a podívejte se, co vypadá nejlépe a co odpovídá vašemu životnímu stylu. Pokud nejste příliš počítačově zdatní, můžete si vytvořit půdorys obývacího pokoje pomocí milimetrového papíru.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře