Dekorace Interiér 

Máte rádi kouzlo svíček? Ne všechny jsou bezpečné

Teplo plápolavého plamínku obměkčí i tvrdší povahy. Relaxovat ve vaně se svíčkami po náročném dni navodí zasloužení pocit uvolnění. Zapálenou svíčku uprostřed stolu ocení přátelé, kteří se stavili na skleničku. V současné době nám trh nabízí nespočet druhů svíček z různých matriálů. Některé ale mohou mít určitý dopad na naše zdraví. Kterou vybrat?

Parafín je levný, ale může škodit

Většina svíček na trhu je vyrobena z parafínu, vedlejšího ropného produktu. Ropný odpad je chemicky bělen, deodorován a pak se z něj vytvoří vosk, tedy parafín. Parafinový vosk může při spalování uvolňovat do ovzduší toxické těkavé organické karcinogenní sloučeniny, jako je aceton, benzen a toluen. Inhalace těchto látek způsobuje alergie, astmatické záchvaty, kožní problémy a dokonce rakovinu.

Včelí vosk

Svíčky ze včelího vosku mají jemnou přírodní vůni po medu, vydrží déle hořet a neprodukují nebezpečné látky během hoření. Jedinou nevýhodou je, že včelí vosk je omezená komodita, vedlejší včelařský produkt. Svíčky ze včelího vosku by měly sloužit ke svátečním účelům.

Rostlinné vosky

Pro výrobu svíček se používají rostlinné vosky ze sóji, z řepky, z kokosového, olivového nebo slunečnicového oleje. Při jejich spalování nevznikají toxické látky, a hoří déle než parafínové svíčky, což by mělo vyvážit jejich vyšší cenu.

Vybírejte takové, které jsou aromatizované pouze přírodními esenciálními oleji a jsou barvené přírodními barvivy. U výrobce si vždy ověřte, zda rostlinný vosk není smíchaný s parafínem.

A co děti?

Při pálení svíček je třeba dbát na to, aby nezůstaly bez dozoru. Samozřejmě je nepokládáme blízko záclon, závěsů a dalších předmětů, které by se mohly dostat blízko k plamínku. Pokud by si děti přály svítit svíčkami svém pokoji, do určitého věku jsou led svíčky bezpečnou variantou.

Krásné svícny z Hezkého domova.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře