Domácnost 

Od chaosu k čistotě, aneb jak uklidit a nezbláznit se

Mnoho z nás považuje úklid za nekonečný příběh, za práci, kterou nikdo nevidí. Pokud úklid, nebo jeho udržení, není vaší silnou stránkou a celkem často se ocitáte v chaosu, máme pár tipů pro vytvoření uspořádaného domova.

Pravidlo číslo jedna – základní plán

Hlavní zásadou je, že plán je dobrovolný a každý si ho upraví podle svého, pokud mu níže napsaný vzor nevyhovuje:

  • Pondělí – prvnímu dni v týdnu můžeme věnovat základnímu úklidu po neděli, tj. luxování, vytírání, utírání prachu, vynést koše, umýt zrcadla a skleněné výplně. V průměrném bytě se dá stihnout každá věc za 10 minut. Druhý způsob je, že věnujeme každému pokoji deset minut podle svého uvážení.
  • Úterý je den pro nás, pro dodělání věcí, co jsme nestihli, třeba zalít květiny.
  • Středa – uklízíme v lednici. Jednou týdně zálohujeme veškerá data, fotky, dokumenty, práci, a podobně. Připravujeme věci na zítra, na úřady apod.
  • Čtvrtek – s připravenými věcmi odcházíme do knihovny, do čistírny, na úřady, a na nákupy.
  • Pátek – uklízíme v autech, v kabelkách, v kapsách, čistíme boty.

Víkend je volný. Tento systém děláme proto, abychom měli čas pro sebe a pro rodinu.

Pomalé krůčky

Nesnažte se vše udělat hned. Úklid není maraton. Pokud vás úklid vyčerpá, můžete se cítit demotivovaní. Můžete začít 15 minutami denně. Nastavte si časovač na 10 nebo 15 minut. Po cinknutí časovače se zastavte a promyslete, co budete dělat dál. Váš dům se neznečistil za jeden den a za jeden den se také nevyčistí. Nepracujete doma více než hodinu vkuse.

Pětiminutovky

Na řadě jsou místa, kde se nepořádek rád hromadí. Uklidíte ho a druhý den se tam vždy něco objeví. Jsou to takové ty odkládací plochy, které poskytují útočiště věcem, které zrovna v daný moment nemají své místo. Je to volná plocha v kuchyni, noční stolek, vršek botníku v předsíni, u někoho celý pracovní stůl. Tato místa bychom měli jednou denně zkontrolovat. Jejich úklid zpravidla nezabere více než 5 minut.

Mary Poppins říká, že v každé práci je trocha legrace. Zkusme tu legraci najít v uklízení a ve vedení našich domácností. I 15 minut uklízení denně udělá zázraky.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře