Rady, tipy a návody 

Sedavý způsob života: jaká na vás číhají zdravotní úskalí a jak jim čelit? 1. díl

Zatímco „sedavý způsob života“ předkládal donedávna Američanům, v dnešní době jsme jim silnou konkurencí i my, Češi. Plno lidí pracuje na home office, tudíž se podvolili sedavému životnímu stylu. Ruku na srdce, málokdo z nás, kdo vykonává práci z pohodlí domova si dělá přestávky související s pobytem na čerstvém vzduchu.

Je to chyba, jelikož tento životní styl nevykazuje žádnou aktivitu! V závěru to vede jen a jen k poškození našeho zdraví. V konečném důsledku to značí nadváhu, kardiovaskulární potíže, ale třeba i náchylnost k depresi.

Nemusíte nutně navštěvovat posilovnu, abyste se dostali do kondice, ale pro začátek postačí pár těchto tipů:

Schodiště

Místo výtahu používejte schodiště. Je to parádní krok k tomu, abyste překonali nečinnost a nechali se pasivně svézt do vašeho patra. Pokud bydlíte ve svém vlastním domě, klidně si párkrát denně dejte výstupy do podkroví, atp. Věděli jste o tom, že schody spálí více kalorií, než samotný běh? Při stoupání po schodech zdoláváte náročnější fyzickou aktivitu, než po rovném terénu.

Protáhněte si kostru

Jednoduchá činnost, která vám pomůže vyrovnat se sedavým způsobem života. Stačí se jen protáhnout do výšky, otáčet se, ohnout. Jistě víte, co máme na mysli. Věnujte tomu však poměrně dost času, je dobré se protáhnout jednou za hodinu, a to až na 10 minut. Pokud nestíháte v tomto časovém rozmezí, je dobré to udělat alespoň 5 – 6 x denně.

Nemusíte se nutně upínat na to, že si zacvičíte doma nebo v kanceláři, ale zařaďte také procházku po obědě. Víte o tom, že když se každou hodinu projdete na pět minut nebo napijete čerstvé vody, že to je to pro váš organismus doslova vzpruhou?

A když to je jen možné, choďte do práce pěšky nebo alespoň MHD. To vše vykazuje lepší pohyblivost, než sednout před barákem do automobilu.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře