S nevzhlednou fasádou vám pomohou i popínavé rostliny
Popínavé rostliny si poradí nejen se starým oplocením, ale také s nevzhlednou fasádou vašeho domu. Nejznámější rostlinou, která se k popínání fasád využívá, je břečťan, ale mnohdy také loubinec pětilistý více známí pod názvem „psí víno“. Nechte vaši fasádu zarůst rostlinami, nejenže se jedná o velmi účinnou estetickou variantu, ale i o praktické řešení dalších problémů.
Nová ochranná vrstva
Popínavé rostliny se na vašem domě postarají o novou ochrannou vrstvu, která ochrání fasádu před deštěm a nepřízní počasí. Rostliny také vytváří mezi fasádou a okolím vzduchovou mezeru, která přes zimní měsíce působí jako tepelná izolace. Tuto funkci splňuje rostlina jen v případě, že je neopadavá. Popínavé rostliny se starají i tepelný komfort. Díky nim nedochází k přílišným výkyvům teplot, jelikož chrání dům před intenzivním působením slunečních paprsků. Nemusíte se bát, že by rostliny držely na stěnách domů vlhkost, naopak chrání fasádu, aby se k ní déšť vůbec nedostal.
Jak se rostliny drží
Některé druhy popínavých rostliny potřebují ke svému růstu vhodnou konstrukci. Na základě toho se tyto rostliny dělí na:
- Samopnoucí, kterým stačí k uchycení hrubý povrch. Udrží se díky kořínkům či terčíkům.
- Vzpěrné, které ke svému růstu potřebují provléknout konstrukcí se svislými prvky.
- Úponkaté, které nutně potřebují konstrukci. Ta poslouží k obtáčení jejich úponků.
Výběr rostlin
Vhodné popínavé rostliny volte nejen podle konstrukce, ale také na základě orientace fasády ke světovým stranám. Například fasáda orientovaná na sever je ideální pro břečťan, naopak jižně orientovanou fasádu ocení zimokeř, plamének, jasmín, vistárie či přísavník. Západní fasádu dopřejte ostružníku, podražci, zimokeři či vistárii a na východě se bude dařit zimolezi, plaménku či vistárii.
Zdroj obrázků: unsplash.com