Domácnost Kuchyň Rady, tipy a návody 

Potřebujete se uklidnit? Naordinujte si kozlík!

Čaj z kozlíku lékařského je vynikající volbou k léčbě mírné až střední úzkosti, protože tato rostlina s vědeckým názvem Valeriana officinalis – má sedativní a uklidňující vlastnosti, které pomáhají předcházet stresu.

Tento čaj může být také použit jako pomoc při usínání a snížení fyzického a duševního napětí po náročném dni v práci. Chcete-li dosáhnout maximálního efektu, pijte čaj alespoň 30 minut před spaním. Nicméně nemělo by se překračovat množství dvou šálků za den, protože to má opačný efekt – neklid a nespavost.

Jak funguje?

Ačkoliv mechanismus účinku této rostliny není zcela znám, mnoho studií naznačuje, že Kozlík lékařský způsobuje zvýšení hladiny GABA v těle. GABA je důležitý neurotransmiter, jehož funkcí je regulovat nervový systém, uklidňovat a bojovat proti úzkosti. Tímto způsobem může kozlík vlastnit podobný účinek některých léků používaných k léčbě případů úzkosti.

Jiné známé alternativy

Heřmánkový čaj s meduňkou

Meduňka má schopnost uvolnit centrální nervový systém, zmírňuje příznaky a symptomy úzkosti.

Třezalkový čaj

Tato bylina, stejně jako citrónová tráva a kozlík lékařský, je schopna působit na centrální nervový systém a napomáhat ke zvýšení relaxace.

Další techniky pro boj s úzkostí

Chcete-li zvýšit účinek kozlíkového čaje, zkuste následující tipy:

  • Užívejte si klidného místa bez hluku
  • Poslouchejte relaxační hudbu
  • Zhluboka dýchejte a soustřeďte se pouze na dech
  • Vyhněte se přemýšlení o osobních problémech
  • Použijte zátěžový míček

Kromě těchto tipů je vhodné provést schéma hlubokého dechu, které spočívá v pomalém vdechování vzduchu nosem, jeho udržení v plicích po dobu 2 až 3 sekund a následném výdechu ústy. Opakujte tolikrát, kolikrát chcete.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře