Dekorace Domácnost Interiér Rady, tipy a návody 

Kolik světla chcete mít v domě? Určí to vaše záclony a závěsy!

Přirozené světlo proudící do vašeho domova je krásná věc. Jenže ne pokaždé tohle oceníte. Chcete mít přece jen trochu soukromí a také se vyspat. Záclony jsou do značné míry nutností bez ohledu na to, kde žijete. Jenže před jejich nákupem je potřeba najít ten správný rozměr, ale i design.

Jak si tedy vybrat záclony?

Rozměry

Délka je jedním z nejdůležitějších faktorů, které je třeba vzít v úvahu při výběru záclon. Existuje cca pět standardních délek záclon a záviset tak bude i na vašich oknech, stropech a celkově vzhledu.

Chcete-li zjistit délku záclony, kterou budete potřebovat, změřte si ji. Ale pozor předem je nutné změřit také délku od závěsné garnýže k podlaze. Podle toho si určíte optimální délku. To samé u šíře, někde vám bude stačit jeden panel, ale jindy dva kusy. Záclony nemají být nikterak napnuté, je nutno přičíst pár centimetrů na jejich řasení.

Materiál

Záclony se dodávají v různých materiálech. Kromě přemýšlení o celkovém vzhledu, který chcete pro svá okna, mějte na paměti i množství světla, které projde skrz. Těžší a neprůhledné látky propustí méně světla, než lehčí a průhlednější materiál jako třeba voály.

Když chcete, aby prosvítalo hodně světla, použijte průhledné nebo bavlněné látky. I v dalších barvách budete mít stále dostatek přirozeného světla.

Méně světla vnesou lněné závěsy strukturované vazby, která nepropustí všechno světlo. Ještě méně světla dodají sametové závěsy. Plno závěsů má podšívku, a tak zajišťují ještě více temna.

V rámci každé varianty budete mít také z čeho vybírat, co se týče barev a vzorů. Chcete-li, aby byly vaše závěsy výjimečným prvkem místnosti, jděte do výrazných a odvážných barev. Jestliže nechcete, aby odváděly pozornost, volte méně nápadité.

Další příslušenství

Posledním krokem při výběru je rozhodnutí o kování včetně záclonové tyče. Chcete-li vyvážit vzhled, vyberte záclonovou tyč, která je o něco širší, než okno. To navodí vizuální zájem. Současně umožní posunutí závěsů do stran. Naštěstí je většina standardních záclonových tyčí nastavitelná, takže je můžete zmenšit nebo zvětšit podle potřeby. Garnýže se vyrábí dnes v mnoha provedeních, od mosazi, niklu, plastu, dřeva až po starožitný bronz.

Zatemňovací závěsy vás ochrání před letními vedry, zatemní místnost, zajistí nerušený spánek.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře