Domácnost Interiér 

O dřevěný nábytek je potřeba vhodně pečovat

Péče o dřevěný nábytek není náročná, ale pokud se o něj budeme pravidelně starat, zachová si svůj krásný vzhled po velmi dlouhou dobu.

Tipy pro péči o dřevěný nábytek

Vzhledem k tomu, že dřevo je citlivé vůči vodě, je potřeba používat řádně vyždímaný a jemný hadřík. Povrch je pak potřeba ještě osušit suchou utěrkou. Vhodné nejsou různé druhy houbiček s abrazivním povrchem či jakýkoli další druh abrazivních prostředků. Rozhodně nejsou vhodné leštící a brusné pasty nebo čistidla fungující jako rozpouštědla. Ideální je, pokud použijete přípravky určené přímo pro nábytek vyrobený ze dřeva. Prostředky nestříkejte přímo na povrchu, ale nanášejte je pomocí hadříku či utěrky.

  • Nábytek z masivu

Na povrchu se většinou nachází ochranná vrstva laku či oleje. Ve většině případů se nanáší již při výrobě, takže na nás je pak jen vhodná péče. Každý týden je potřeba povrch lehce setřít mírně navlhčeným hadříkem a následně ještě řádně osušit.

O lakovaný nábytek se pečuje celkem snadno, jen si musíme dát pozor, abychom lak nepoškrábali. Pokud se stane, že lak časem popraská, je nutno povrch zbrousit a opět přelakovat.

Jedná-li se o nábytek luxusní, používá se pro jeho péči speciální olej, jež se nanáší na povrch.

  • Nábytek z dýhy

Tento druh nábytku nemá rád přímé sluneční paprsky a velké změny teplot. Povrch postačí otřít navlhčeným hadříkem. Pokud je nábytek ošetřený lakem, vyžaduje stejnou péči jako jakýkoli nábytek lakovaný.

  • Nábytek z exotického dřeva

Exotické dřevo se těší popularitě stále více a to díky tomu, že je odolné vůči vlhku a vodě. Je tedy vhodné i do koupelny či na zahradu. Pro péči o takovýto druh nábytku jsou určeny speciální druhy olejů, které se nanášejí na povrch a to ve směru dřevěných vláken. Pro pravidelnou péči postačí prachovka či hadřík a mýdlová voda.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře