Domácnost Interiér 

Jak barvy ve vašem domě ovlivňují psychiku

Zelená je všude vítána

Volba barev v interiéru je odrazem naší osobnosti. Barvy hrají v našem životě podstatnou roli, mají vliv na naši náladu a psychiku. Každý máme svou oblíbenou barvu. Barvy na nás působí aktivně, pasivně a neutrálně, a to, jak barvy vnímáme, záleží na více faktorech.

Zelená je považována za uklidňující barvu s relaxačními účinky, proto je vhodná nejen do dětského pokoje, ale prakticky do všech místností v domě.

Trénink v oranžové

Oranžová je energickou barvou, která vyvolává vzrušení a nadšení. Podporuje emoce, které jsou potřeba během cvičení. Zařizujete si svůj malý fitness pokoj? Tak vzhůru do oranžové.

Červená u večeře

Bylo prokázáno, že naše tělo reaguje na červenou barvu tím, že vyplavujeme více adrenalinu, zvýší se nám srdeční frekvence, krevní tlak, a rychlost dýchání. Protože stmeluje lidi a podporuje konverzaci, je vhodná do obývacích pokojů a jídelen.

Barva slunce nepatří do dětského pokoje

Energizující barvy se nehodí do dětských pokojů. Velké množství žluté kolem nás může vyvolat pocit frustrace. Bylo prokázáno, že děti ve žlutých pokojích častěji pláčou. Nechcete-li se žluté vzdát, vymalujte s ní kuchyň, jídelnu nebo koupelnu. Budete se při vaření cítit vesele a plni energie.

Moře uklidňuje

Modrá má opačné účinky, než červená, snižuje krevní tlak, srdeční tep a zpomaluje dýchání. Proto je určitě vhodnou volbou pro relaxaci v koupelně po náročném dni.

Neutrální barvy jsou základ

Bílá, hnědá a šedá jsou velmi flexibilní. Můžete je kombinovat s jakýmikoli teplými nebo studenými barvami. S černou je potřeba pracovat opatrně.

V interiéru je také důležitá volba odstínu a intenzity svítidla. Studená nebo teplá zářivka může vyvolat jiný konečný efekt, než jsme si představovali. Velkou roli také hraje volba odstínu. Pastelová modrá nebo tyrkysová na nás působí příjemně. Temně modrá má opačný účinek, může vyvolat pocity smutku.

Ve výsledku záleží pouze na vás, co od vaší ložnice očekáváte. Pokud dáváte přednost relaxaci, zvolte modrou, pokud chcete zažít trochu adrenalinu, volte červenou.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře