Domácí prostředky pro hubení plevele
Pokud máte zahrádku, tak se zajisté potýkáte s problémem zvaným plevel. Pokud se jej chcete zbavit a to bez chemických prostředků, které mohou být nebezpečné pro okolí přírodu, můžete vyzkoušet některé z domácích přípravků, které jsou méně agresivní a ekologičtější.
Horká voda
Pokud se rozhodnete použít horkou vodu, miřte dobře. Pokud totiž zasáhnete i další rostliny, mohou zahynout stejně tak, jako plevel a vám pak zůstane prázdný záhon. Ideální je, pokud použijete rychlovarnou konvici, se kterou se vám bude snadno mířit na plevel, než když budete lít vodu z hrnce.
Sůl
I obyčejná kuchyňská sůl může být pomocníkem v boji proti nežádoucímu plevele. Vezměte hrabičky, odhrňte jimi co nejvíce hlíny, odřízněte stonek plevelnaté rostliny co nejníže u země a řez zasypte kuchyňskou solí. Dejte však pozor, abyste ji zbytečně nerozsypali do půdy okolo.
Směs na zarostlé chodníky
Vzhledem k tomu, že plevel ve vyskytuje mezi spárami chodníků a chodníčků a velmi špatně se vytrhává, můžete na něj použít směs do rozprašovače. Na její přípravu je potřeba 300 ml octa, 30 g soli a tři kapky saponátu na nádobí. Pokud nebude mít směs požadovaný účinek, vyzkoušejte jinou – 2 polévkové lžíce lihu a 250 ml vody. Oba druhy lze použít na zarostlé spáry. Pozor opět na to, abyste zbytečně nepostříkali i okolí.
Mulčovací kůra a její alternativy
Mulčovací kůra patří mezi účinné pomocníky v boji proti plevelu. Pokud za ni nechcete utrácet peníze, můžete ji jednoduše nahradit spadaným listím a trávou z posekaného trávníku. Abyste zabránili tomu, že směs odfoukne vítr, pokud to lze, zakryjte ji geotextilií.
Noviny a igelit
Pokud potřebujete plevele zbavit větší plochu, namočte několik archů novin tak, aby se slepily a zakryjte jimi potřebné místo. Navrch nasypejte piliny nebo mulčovací kůru a nechte 3 týdny uležet. Pokud nemáte doma noviny, můžete využít igelitové pytle, jež používáte na odpadky.
Zdroj obrázků: unsplash.com