Zelená architektura, jak ji neznáte
Je známá pod mnoha názvy. Zelená architektura, ekoarchitektura či environmentální stavitelství. Ať už ji ale říkám jakkoliv, skrývá se za ní odvětví s velkým potenciálem a budoucností. Jaké jsou nejnovější trendy v této oblasti? To se dozvíte v tomto článku.
Budovy z lodních kontejnerů
Klasickou chybou při uvažování o ekologické architektuře je důraz na přírodní materiály. Další ctnost, která významně napomáhá udržitelnosti budovy, je možnost mobility a využití v mnoha různých situacích a prostředích.
Přesně takovou definici splňuje nový trend, který se ve světě objevuje. Tím jsou kontejnerové budovy. Ty mají hned několik výhod. Jsou variabilní, a lze z nich vytvořit libovolné tvary velmi rychle. Dále jsou velmi mobilní, takže když již nejsou na původním místě potřeba, nezůstanou opuštěné, ale mohou být přesunuty na novou adresu.
I proto si prozatím našli příznivce především v komerční sféře.
COB – redefinice zdiva
COB představuje možnou náhradu tradičního zdiva. Je vyráběn z jílu, slámy, vody a vápna. Budovy vyrobené z COBu jsou zajímavé tím, že v jejich konstrukci nenajdeme ostré hrany.
Filozofie za těmito budovami říká, že všechny využité materiály by měly pocházet z okolí staveniště, aby se tak příroda neničila neustálými přesuny materiálu přes velké vzdálenosti.
Solárním panelům odzvonilo
Nejnovějším způsobem, jak zajistit energetickou soběstačnost vašeho domu se stávají tzv. solární tašky. Tradiční solární panely jsou zde nahrazeny systémem, zabudovaným přímo do střechy.
Pořizovací náklady jsou zatím velmi vysoké, takže je třeba dávat pozor, aby vaše střecha skutečně přijala tolik slunečního záření, aby se systém vyplatil.
Podobně jako u většiny moderních technologií, i zde lze ovšem očekávat výrazné snížení pořizovací ceny v budoucích letech, díky dalším vylepšením této technologie.
Kvalitní plastová okna pro pasivní domy, inovativní systém profilů VEKA pro požadavky budoucnosti.
Zdroj obrázků: unsplash.com