Domácnost Ložnice 

Co je to futon? Začněte spát jinak

Probouzíte se po ránu celí ztuhlí? Sice jste spali pár hodin, ale cítíte se unavení? Možná potřebujete kompletně změnit způsob, jakým spíte. Lidské tělo se vyvíjelo v podmínkách, ve kterých neexistovaly měkké matrace. Protože na holé zemi se asi nikomu chtít spát nebude, inspirujte se u Japonců a pořiďte si futon.

Co je to futon?

Futon je tenká matrace, která se dá snadno srolovat. Vyrábí se z přírodních materiálů, hlavně z bavlny nebo vlny. Kromě matrace se futonový set skládá z tlusté deky a maličký polštářek, který je naplněný pohankou.

Tradičně se futon pokládá na tatami, rohož vyráběná dříve z rýžové slámy a dnes z polystyrenu. Přes den se složí a uloží do skříně. Je potřeba ho průběžně větrat, aby se prodloužila jeho životnost.

Výhody futonu

Pryč s bolestí zad

Spaní na futonu je mnohem lepší pro naše záda. Na rozdíl od normálních matrací se futon plně přizpůsobí vašemu tělu.  Ačkoliv ze začátku není spaní na futonu příjemné, protože jste zvyklí na měkké, po čase si budete připadat jako vyměnění. Páteř se napřímí a svaly protáhnou.

Skladnost a minimalismus

Velkou výhodou futonu je, že se dá složit. Je jednoduché ho přestěhovat. Když je třeba v pokoji v patře v létě moc velké horko, snadno si futon snesete do přízemí a do jiného pokoje. Pokud se často stěhujete do jiného bytu, je mnohem snadnější futon zabalit a převézt. Jen si vezměte, kolik problémů způsobuje rozložení a složení rámu postele a převoz matrace.

Pokoj, ve kterém máte futon nemusí být jen ložnice, tedy místnost, kterou používáte pouze v noci ke spaní, protože se do ní nic jiného nevleze. Složením futonu přes den získáte mnohem větší prostor. Ve dne tak můžete z pokoje udělat klidně hernu nebo pracovnu.

Antialergenní a přírodní

Futony se vyrábí čistě z přírodních materiálů. Pokud ho vystavíte na slunci, dokážete ho sterilizovat. Slunce totiž do 15 minut zabije většinu bakterií. S těžkou matrací tohle dělat nebudete.

Cena

Koupit si futon je levnější než si opatřit rám postele a matraci. Ceny začínají od 2 500 Kč.

Bezpečnost

Všichni víme, jak děti milují skákat na normální posteli a jak se v noci převalují. V případě futonu ale nehrozí, že by z něj děti spadly a ublížily si.

A jaké jsou zápory?

Pokud vám dělá problém vstávat ze země, například kvůli kolenům nebo v těhotenství, futon asi nebude úplně pro vás. Je sice možné si k němu postavit stolek, o který se vzepřete, ale vstávání z vysoké matrace je přece jen mnohem pohodlnější.

O futon je se třeba starat. Aby se do něj nedala plíseň, musíte ho pravidelně skládat, naklepávat a provětrávat. Pokud jste líní stlát si postel, uvědomte si, že futon byste měli každý dne složit a před spaním zase rozložit.

Na druhou stranu, říká se, že stlaní postele posílí vaši vůli a disciplínu. Třeba díky futonu dosáhnete snadněji svých cílů.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře