Domácnost Kuchyň Rady, tipy a návody Zahrada 

Utíkejte pro česnek na zahradu, poradíme vám, co s ním

Představujeme vám několik šokujících a úžasných faktů o česneku. Každá kultura, které byl a je česnek přístupný, si uvědomuje jeho sílu. Dříve byl česnek dáván na misku vah, co se týče vaření i léčení. Oba aspekty se vyvažovaly.

Ve starověkém Egyptě, Římě a Řecku je česnek známý, jakožto surovina pro muže. Jednalo se o tzv. posilovač výkonu, který zvyšoval pracovní aktivitu. Největší pozitivní účinky byly prokázány u lidí s onemocněním srdce. Šestitýdenní užívání česnekového oleje snížilo maximální srdeční frekvenci a naopak zvýšilo cvičební potenciál.

Viry, bakterie a paraziti nesnesou česnek

Česnek vám může pomoci bojovat s nachlazením a snížit počet až o 63%. Česnek také zkracuje délku rýmy z celého týdne na 1,5 dne.

Starověké použití česneku zahrnuje léčbu parazitů a plicní potíže. Česnek je bohatý na živiny, které mohou posílit váš imunitní systém. Pokud jste nachlazení, přidejte jej do svého denního rituálu.

Bylo prokázáno, že česnek ovlivňuje krevní tuky

Pokud máte problémy s cholesterolem, vyzkoušejte česnek. Pravidelné dávky česneku mohou snížit celkovou hladinu cholesterolu včetně LDL o 10-15%.

Česnek je nejlepší přítel proti srdečním chorobám a mrtvicím

Česnek snižuje krevní tlak, podobně jako léky na předpis. Jenže k tomu, aby se tak stalo, by bylo zapotřebí sníst denně několik stroužků.

Pro mnohé z nás odporná představa. Komu vadí pach z úst, může využít sílu česneku i v jeho sušené podobě.

Česnek brání demenci

Demence jako je např. samotná Alzheimerova choroba je způsobena volnými radikály a jejich oxidačním působením. Česnek je plný antioxidantů, které je odstraňují. Když zkombinujete antioxidační vlastnosti s očistou tepen, snížíte krevní tlak a riziko běžného mozkového onemocnění.

Antioxidanty mají další výhodné zdravotní vlastnosti – omezují poškození buněk a dokonce zpomalují nebo zastavují proces rakoviny. Přidáním česneku do svého jídelníčku nemůžete nic pokazit. Opět nezáleží na tom, zda je syrový nebo sušený.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře