Domácnost Ložnice Rady, tipy a návody 

Potraviny, které vám nedovolí usnout

Většina potravin, které zkonzumujete před spaním vám brání usnout. Jsou to zejména ty, jenž v sobě obsahují kofein. Jedná se o přírodní stimulant centrálního nervového systému, který vyvolává bdělost mozku tím, že zvyšuje dostupnost glukózy pro mozek.

O jaké suroviny se jedná?

  • Káva
  • Čokoláda
  • Čaj Yerba mate, černý čaj, zelený čaj
  • Coca-cola
  • Guarana
  • Energetické nápoje
  • Pepř

I když u některých lidí konzumace kofeinu nebrání spánku, může to ovlivnit jeho kvalitu. Aby tyto potraviny nebránily spánku měli byste se vyhnout konzumaci alespoň 6 hodin předtím, než jdete spát.

Fungují opačně, když potřebujete být déle vzhůru. Pomáhají udržet mozek aktivní i po náročné činnosti, jako je studium nebo práce do pozdních hodin.

Nadměrná konzumace může zvyšovat stres a úzkost. Spánek podporují jiné čaje, např. levandulový, chmelový nebo marakujový.

Stejně tak potraviny s kofeinem mohou u citlivějších jedinců zvýšit rozvoj žaludečních problémů, jako jsou poruchy trávení, pálení žáhy, bolesti žaludku nebo překyselení.

Zdroj: unsplash.com

Pokud nemůžete spát, sáhněte po meduňce

Zlepšuje kvalitu spánku

Meduňka má ve svém složení fenolické sloučeniny, např. kyselina rozmarinová. Má uklidňující a sedativní vlastnosti, což může být užitečné v boji proti nespavosti a zlepšení kvality spánku.

Některé studie také ukazují, že pití meduňkového čaje dvakrát denně po dobu 15 dnů zlepšuje spánek u lidí s nespavostí. Kombinace meduňky a kozlíku může pomoci zmírnit neklid a poruchy spánku.

Bojuje s úzkostí a stresem

Meduňka pomáhá bojovat proti úzkosti a stresu tím, že obsahuje ve svém složení kyselinu rozmarýnovou, která působí zvýšením aktivity neurotransmiterů v mozku – zejména GABA, které přispívají k pocitu uvolnění těla, pohody a klidu.

Zmírňuje bolesti hlavy

Meduňka může být také užitečná při léčbě bolestí hlavy, zvláště pokud se objevují v důsledku stresu. Vlastní analgetické, relaxační a protizánětlivé vlastnosti. Pomáhá uvolnit svaly, napětí a ztuhlé krevní cévy.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře