Rady, tipy a návody Zahrada 

Jak správně uskladnit brambory? Jsou zelené brambory nebezpečné k jídlu?

Brambory, oblíbená surovina, kterou si každý dopřeje na talíři hned několikrát týdně. I když obsahují poměrně dost sacharidů a nejsou úplně dietní pochutinou, jako příloha se hodí téměř ke všemu. My se dnes zaměříme na brambory, které jsou zelené.

Mnoho z nás je tak vykopalo ze země z vlastní zahrádky nebo koupilo v obchodě.

Špatné skladování způsobí vzestup chlorofylu, ale nejen to…

Když jsou brambory skladovány na teplém a světlém místě, hlízy se chovají jakoby se připravovaly na výsadbu, tudíž začnou klíčit. Je to pro ně ideální živná půda k tomuto procesu, ale v závěru jim to škodí. Ne nadarmo se brambory uchovávají ve sklepě, kde je tmavé a chladné prostředí, tam jim to svědčí nejvíce. Pokud žádný takový sklep nevlastníte ani spižírnu, bude lepší mít brambory někde uskladněné na přímou spotřebu, než je pak vyhazovat s klíčky.

Nicméně vraťme se k tomu, když se tedy stane to, co jsme popisovali. Brambory jsou na světlém a teplejším místě vystaveny jiným vlivům a reagují na to zvýšenou produkcí chlorofylu. Jejich slupka se pomalu tónuje a nakonec se část dužiny zbarví do zelena.

Zatímco chlorofyl je neškodná chemická látka, jeho přítomnost v bramborách naznačuje, že hlízy také zvýšily tvorbu glykoalkaloidu (známého jako solanin). Solanin chrání brambory a jiné rostliny v čeledi Solanaceae před býložravostí a slouží k ochraně před klíčením a hladovými ústy zvířat.

Solanin je považován za neurotoxin, na to pozor!

Požití člověkem tak může způsobit nevolnost a bolesti hlavy, ale i vážnější neurologické důsledky. Nedávná studie naznačuje, že množství 450 gramů zelených brambor stačí k tomu, aby vyvolaly potíže, zejména u malých dětí.
Pokud se domníváte, že se solaninový toxin, vařením zcela ztratí, tak se pletete. Zelené brambory by se neměly tedy podávat hlavně dětem, protože jejich menší proporce, je činí náchylnějšími na otravu. Aby se snížila rizika, brambory by měly být skladovány na chladných tmavých místech. Když máte pochybnosti, raději je vyhoďte.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře