Jak fungují koupací jezírka?
Mnohem složitěji než bazén. Ale výsledek je o to příjemnější. Žádný zápach chloru a žádné alergické reakce. O tom, že je princip fungování koupacích jezírek šetrnější k přírodě, nemusíme ani mluvit.
Co je to koupací jezírko?
Koupací jezírko na zahradě je přírodní bazén naplněný sladkou vodou, který je navržen tak, aby plynule splynul s okolním prostředím. Tato jezírka jsou navržena tak, aby vyrovnávala chemické složení vody, podporovala růst rostlin kvůli filtraci a udržovala teplotu a hladinu kyslíku. Koupací jezírka používají k udržení čistoty vody rostliny namísto drsných chemikálií nebo filtrů. Rostliny absorbují z vody živiny, které jim pomáhají růst – ty zase poskytují prostředí pro užitečné bakterie, které přirozeně rozkládají znečišťující látky, aniž by bylo nutné používat chlór nebo jiné chemikálie. Kromě toho se koupací jezírka spoléhají na přirozené procesy, jako je provzdušňování a cirkulace, které udržují vodu zdravou. Kombinací těchto technik jsou schopna vytvořit čistší a bezpečnější prostředí ke koupání, které navíc skvěle vypadá.
Jak funguje přírodní čistička v jezírku?
Koupací jezírka jsou založena na jednoduchém, ale účinném principu: přirozené čisticí síle rostlin. Biologický filtr (cirkulace) se skládá z několika zón, které obsahují různé rostliny a bakterie, jež společně čistí vodu. K tomu slouží většinou rákosové porosty a ponořená vegetace, ale i další okysličující rostliny, jako je třeba rohozec.
Na co myslet při návrhu jezírka?
Plocha koupacího jezírka musí být dostatečně velká, aby se v ní dalo koupat, aniž by lidé narušili rovnováhu ekosystému. Jezírko na koupání by mělo mít přibližně 10 m² na jednoho koupajícího se, nebo alespoň 20 m³ objemu. Aby bylo koupání v takovém umělém prostředí příjemné a bezpečné, je důležité zajistit dostatečnou cirkulaci vody v jezírku. Toho dosáhnete pomocí čerpadla, které zajišťuje cirkulaci vody přes biologické filtry a okysličující rostliny, které pomáhají udržovat vodu čistou a zdravou a nehrozí, že byste museli řešit opravu jezírkové fólie kvůli kořenům. A konečně, aby si voda udržela příjemnou teplotu, je třeba zajistit tepelnou izolaci. Kolem okrajů koupacího jezírka by měly být umístěny izolační materiály, jako je štěrk nebo kameny, které přes den pohlcují teplo ze slunce a v noci ho uvolňují do jezírka.
Zdroj obrázků: unsplash.com