I spadané listí můžete využít
Pokud patříte mezi majitele zahrady s ovocnými či jinými listnatými stromy, zajisté se každoročně potýkáte s problémem, jak naložit se spadanými listy. Nádherně zbarvené listy jsou sice krásné, ale zahradu je potřeba na zimu uklidit. Pokud listí necháte na hromadě, jednak jej brzy rozfouká vítr a kromě toho se v tlejícím listí může objevit a rozmnožit celá řada houbových chorob a bakterií, které nejsou pro zahradu žádoucí.
Můžete však vyčlenit jedno malé místečko v rohu zahrady, kde necháte malou hromádku. Najdou v ní útočiště motýlí kukly nebo ježci, kteří hledají vhodné místo pro přezimování.
Ochrana záhonů
Shrabané listí lze využít jako ochranu záhonů proti mrazu. Lze jej přihrnout k bylinkám, růžím nebo rostlinám, které jsou choulostivější. Pozor však na listí ořešáků, nemá ideální složení a rostlinám neprospívá. Je však vhodné pro přípravu čaje, který pomáhá čistit krev, snižovat krevní tlak a hladinu cukru v krvi.
Pokud nechcete , aby listí odfoukl vítr, promíchejte jej se zeminou, vytvoříte si tak skvělý základ, který dodá rostlinám potřebné živiny.
Kompostování
Pokud máte listí opravdu velké množství, založte si kompost. Listí se v něm velmi rychle rozloží a vy tak získáte na jaro kvalitní humus, který vaše rostliny ocení. Pokud máte možnost, můžete listí proložit zeleným odpadem v podobě posekané trávy. Do kompostu není vhodné listí jírovce, ořechů či dubů. To se totiž rozkládá jen velmi pozvolna. Pokud topíte v kamnech či v krbu, můžete během zimy do kompostu přidat trochu popela.
Listí jako mulč
Listí pomůže obohatit půdu kolem stromu o potřebné živiny. Postačí jej přihrnout ke kmeni a zatížit netkanou textilií či pletivem, zabráníte tak větru, aby jej odfoukal.
Také něco pro sebe
Hrabání listí je velmi užitečné i pro naše zdraví. Díky tomu spálíme snadněji kalorie, protáhneme si ztuhlou páteř a posílíme svaly. Kromě toho se pohybujeme na čerstvém vzduchu, což je bonus navíc.
Zdroj obrázků: unsplash.com