Rady, tipy a návody Zahrada 

Dopřejte si masáž s domácím pampeliškovým olejem: je vynikající na svaly a klouby

O pampeliškovém medu slyšel, zřejmě každý z nás, ale o oleji, který se z nich vyrábí, rozhodně málokdo. Máte poslední šanci nasbírat pár hlaviček pampelišek na zahrádce nebo někde, kde není automobilový provoz. Potom je postup tak jednoduchý, že tato výroba bude lákat všechny, bez rozdílu! Olej je totiž přírodním prostředkem pro zmírnění bolesti kloubů a svalů.

Je to zábavné a snadné!

Ke sběru si vyberte krásně žluté a otevřené pampelišky. Ze zdravých květin je pampeliškový olej nejlepší. Nicméně je potřeba brát ohled i na včely, pro které jsou pampelišky zdrojem potravy hned zkraje jara.

Čerstvé nebo suché pampelišky?

Určitě je potřeba je nejprve usušit, jinak by měly sklon k plísním a bakteriím. Nasbírejte si několik šálků květů čerstvých pampelišek a položte je na čistý papírový ručník. Je nutné, aby byly dostatečně vyschlé, což může trvat v rozpětí 12-24 hodin. Potom je přendejte do suché uzavíratelné nádobky a jemně stlačte ke dnu. Nádobka by měla být plná asi do 3/4, zbytek dolijte olejem tak, aby byly pampelišky potopené.

Dá se použít olivový, jojobový nebo sladký mandlový olej. Nádobu zakryjte filtrem na kávu a zagumičkujte. Sklenici položte na teplé a slunné místo, kde ji nechte odstát dva týdny. Občas se sklenicí protřepte, aby se z květů lépe uvolnily léčivé látky.

Přírodní síla pampelišek

Když už budete vyrábět olej, nasbírejte si i pampeliškové listy. Skvěle se hodí do salátu. Mimo vitamínu C obsahují také hořčík a zinek. Skvěle působí na pleť a bojují proti kožním infekcím, nadýmání, snižují krevní tlak, podporují funkci jater, normalizují krevní cukr, jsou prevencí infekce močových cest a zlepšují i hladinu cholesterolu.

Důležitá poznámka:

Pokud ošetřujete trávu pesticidy nebo přípravky na hubení plevele, doporučuje se pampelišky na tomto místě, rok nesbírat.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře