Domácnost Interiér 

Úklidové přípravky z domácích prostředků

Pokud potřebujete vyčistit domácnost a pro úklid nechceta používat žádné chemické přípravky, můžete si pomoci s tím, co máte doma.

Ocet nejen na vodní kámen

Octový čistič si připravíte velmi jednoduše. Postačí smíchat vodu a vinný ocet v poměru 1:1, přidat kůru z jednoho citronu a snítku rozmarýnu a nechat louhovat asi jeden týden. Následně přelijte přes sítko do nádoby s rozprašovačem. Vzniklou směs můžete použít nejen na vodní kámen, ale také na mastnotu nebo rámy oken. Směs není vhodná na mramor a dřevo.

Jedlá soda nabízí široké možnosti využití

Pokud smícháte 4 lžíce sody s litrem teplé vody, dostanete prostředek, kterým můžete vyčistit mastné povrchy nebo místa nečištěná jídlem. Lze jej využít na úklid kuchyňské linky a spotřebičů.

Jedlá soda je vhodná i pro čištění stříbrných šperků nebo příborů. Přiveďte k varu 0,5 litru vody, přidejte 0,5 lžíce jedlé sody a kuličku z alobalu a do takto připravené vroucí lázně vložte na několik minut zašlé stříbrné předměty.

Soda si také poradí s ucpaným dřezem. Do odpadu nasypejte 4 lžíce sody a přilejte šťávu z poloviny citronu. Nechte působit po dobu 10 minut a poté zalévejte po troškách 0,5 litrem vroucí vody.

Přípravky na čistá okna

Pokud chcete mít čistá skla u oken, na nichž se nebudou objevovat šmouhy, připravte si 0,5 hrnku bílého octa, 2 lžíce kukuřičného škrobu a 4 šálky teplé vody. Vše řádně smíchejte a nalijte do nádoby s rozprašovačem. Vzniklou směs můžete používat nejen na vyleštění umytých oken, ale také na zrcadla. Na doleštění použijte suchý hadřík.

Svěží vzduch

Můžete si připravit domácí osvěžovač vzduchu. Připravte si malou ozdobnou lahvičku. Do 3/4 nalijte rostlinný olej, přidejte 30 kapek kvalitních éterických olejů. Může to být třeba směs sladkého pomeranče, citronu a limetky a ponořte 5-7 bambusových tyčinek. Pokud se vám bude, po určité době zdát, že je vůně méně intenzivní, přidejte éterické oleje.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře