Rady, tipy a návody 

Mezi stárnutím mužů a žen je rozdíl: chcete vědět, jaký?

Medicína je na projevy stárnutí krátká, může sice určité vlivy skrýt nebo oddálit, ale nikdo se tomu nevyhneme. Šedé vlasy, vrásky, ale i bolest pohybového aparátu. To je jen zlomek příznaků, se kterými se člověk s přibývajícím věkem musí potýkat. Jak to, že ale muži stárnou jinak, než ženy?

Mezi obecné faktory, jenž hrají roli patří genetika, životní styl, strava a životní prostředí. Co je ovšem jinak u mužů a žen je působení hormonů.

Hormony jedince se s věkem nevyhnutelně klesají. Ženy pocítí změnu hladiny estrogenu. Vaječníky ho totiž produkují méně, což ženy nepříznivě vnímají jako menopauzu a s tím spojené výkyvy nálad i návaly horka.

Naproti tomu u mužů dojde ke snížení hladiny testosteronu, ale na rozdíl od žen je tento pokles pozvolnější. A až ve věku 70 let je mužský testosteron cca 30 % pod svým hraničním maximem.

Na druhou stranu muži zase dříve ztrácejí vlasy. Zejména kolem 50. roku věku, ale může být i dříve, např. ve 40 letech. U žen je otázka vypadávání vlasů spíše projevem jejich řídnutí a zjemnění.

Ženy mají větší pravděpodobnost, že budou žít déle

I když je nemožné předpovědět, jak dlouho bude člověk žít, obecně mají ženy delší očekávanou délku života, než muži. Podle Světové zdravotnické organizace žijí ženy v průměru o 6 – 8 let déle, než muži.

U mužů je také zaznamenán častější výskyt nehod a sebevražd. Když tomu není vlastním sebepřičiněním, je to pak také z důvodu srdečních chorob v důsledku aterosklerózy tepen.

Ženy žijí déle, protože muži se často věnují riskantnějším činnostem. Někteří muži mají takové dokonce i povolání a riskují tak prakticky každý den.

Kognitivní poruchy u mužů a žen

Jak tělo stárne, stárne logicky i mozek. Jak muži, tak ženy mohou trpět kognitivními změnami. Podle statistik jsou k sociální izolovanosti náchylnější ženy. Muži však častěji trpí kognitivní poruchou z důvodu nadváhy nebo cukrovky.

Mezi další chronicky vyvíjející se nemoci patří u žen i mužů šedý zákal a refrakční vady oka, bolesti zad a krku, chronická obstrukční plicní nemoc a diabetes. Důležité jsou pravidelné prohlídky a cílené screeningy určitých zdravotních problémů. Zůstanete tak dlouho na vrcholu zdraví, i když budete starší.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře