Zahrada 

Jak vybrat vodní čerpadlo?

Voda je základem nejen pro nás lidi, ale také pro rostliny. Všechny biologické funkce rostlin jako je absorbce a distribuce živin, fotosyntéza, růst, to vše závisí na dostupnosti vody. Zalévání a zavlažování roslin je proto nezbytné a vlhkost půdy, zejména v nejteplejších měsících roku, je potřeba mít neustále pod kontrolou.

Jedním z nástrojů, který vám při tom může pomoci, je sací čerpadlo, které dopraví vodu do zavlažovacího systému (hadicového potrubí) a distribuuje ji optimálně, rychle a bez nutnosti se o cokoliv starat.

K čemu je samonasávací čerpadlo?

Srdcem zavlažovacího systému je samonasávací čerpadlo. Zavlažovací čerpadlo je navrženo tak, aby zvyšovalo tlak vody čerpané ze zdroje vody a přepravilo ho co nejefektivněji na určitou vzdálenost a to tak, aby překonala jakékoli nerovnosti v terénu. Jaký zdroj by to měl být? Nádrž na dešťovou vodu nebo jakákoliv jiná vodní nádrž např. přepad z jezírka nebo studny.

Zavlažovací čerpadlo na trávník nebo na záhon se zeleninou je proto srdcem zavlažovacího systému. Samozřejmě budeme potřebovat také zahradní hadice, kterými dostaneme vodu od čerpadla k zavlažovací pistoli nebo síti postřikovačů, a to buď pod nebo nad povrchem půdy. Nejlepším dostupným řešením jsou kapkové rozstřikovače, které se v této době používají čím dál tím více a to především díky jejich úspoře vody.

Jak si vybrat vodní čerpadlo pro zalévání záhonů nebo zahrady?

Mezi různými typy vodních čerpadel jsou pro zavlažování trávníků a zalévání zahrady nejpraktičtější ty, které nasavájí vodu na povrchu (nejsou ponorné), například tedy samonasávací čerpadla.

Musíme zvážit k jakému účelu budeme čerpadlo potřebovat. V jaké vzdálenosti bude čerpadlo od zavlažovací oblasti? Jakou spotřebu vody si můžeme dovolit?

Pokud se rohodujete jaké čerpadlo vybrat, jsou zde klíčové vlastnosti zahradních vodních čerpadel, které musíte brát v úvahu. Jmenovitě průtok, tj. množství vody čerpané během dané doby. Sací výška tj. výškový rozdíl mezi bodem, ve kterém je voda čerpána, a bodem, ve kterém je vypouštěna. Také bychom měli sledovat výkon motoru.

Samonasávací vodní čerpadlo EASY JET 1100 

Samonasávací vodní čerpadlo EASY JET 1100 s nízkou spotřebou a tichým chodem je ideální pro amatérské zahradníky a pěstitele zeleniny. Má maximální průtok 53 litrů za minutu a sací výšku max. 8m. Pro nejnáročnější zahradníky nebo pro zavlažování větších ploch, včetně zemědělské půdy, je nejvhodnějším modelem vodní čerpadlo DAB JET 200 T 400V, která má maximální průtok 200 litrů za minutu a sací výšku 8m.

Ať už s vyberete jakékoliv čerpadlo, doporučujeme se nejprve poradit s prodejcem jaký typ se pro vaše použití hodí nejlépe a jaký výkon motoru bude ve vašem případě potřeba.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře