Jak sportovat v zimě? Vybavení a kam se vydat? 2. díl
Jak se obléci? Termo oblečení je stále tím nejpopulárnějším. Aniž byste na sobě museli mít několik vrstev oblečení, které by vám bránili v pohybu, s termo prádlem se budete cítit volní jako ptáci.
Bavlna je sice oblíbená, ale ve skutečnosti to není nejlepší volba pro zimní cvičení. Zadržuje totiž vlhkost. Lepší jsou syntetické materiály – polyester, nylon a polypropylen. Syntetika má sice nevýhodu, že po nasáknutí potu začne trochu zapáchat, ale není nic jednoduššího, než si po sportu dopřát teplou sprchu nebo rovnou koupel.
Pomáhá také, když si omotáte šátek kolem nosu a úst, aby se studený vzduch filtroval, než se dostane do plic.
Oblečení tedy volte takové, o kterém víte, že vydrží, co možná nejsušší. Voděodolnost a větruvzdornost je jistě na místě. Nejrychlejší způsob, jak ztratit tělesné teplo, je zmoknout. Zima je dvojnásobnou hrozbou zvlhnutí v důsledku pocení a srážek!
A co boty?
Je potřeba je správně zašněrovat. Pokud jde o běhání v zimě, vaše boty jsou tím, co vás dělí od všeho toho sněhu, ledu a minusových mrazů. Vyměňte své lehké tenisky za pár pevných, odolných trekových bot s dobrou protiskluzovou podrážkou.
Speciální běžecké boty vás ochrání před uklouznutím a pádem na zamrzlých stezkách a chodnících díky extra silné a robustní podrážce. Existují také protiskluzové chrániče s plastovými hroty jako prevence ztráty stability na zmrzlém povrchu.
Kam se vydat?
Rozhodující je také to, kam se chystáte vydat. Snažte se vyhnout uličkám u vody a volnému prostranství, kde fouká vítr. Vhodnější jsou cesty lemované stromovím nebo budovami, které alespoň částečně brání poryvům větru. V místech, kam nevkročí ani noha bude zřejmě náledí, na to pozor. Držte se pro všechny případy v blízkosti svého domova, abyste nebyli daleko od první pomoci, kdybyste se náhodou zranili, atp.
Zdroj obrázků: unsplash.com