Dekorace Exteriér Zahrada 

Jak si vyrobit přírodní domácí jíl na originální hliněné ozdoby?

Máte rádi tvoření? Z této „polymerové“ hmoty, která neobsahuje žádné chemikálie, bude radost pracovat. Je to vlastně jakýsi druh hlíny, kterou si připravíte následujícím způsobem:

Stačí smíchat:

  • 1 šálek mouky
  • 1½ šálku soli
  • 1 šálek vody

Postup:

V misce smíchejte sůl a mouku. Přidejte ¼ šálku vody a opět dobře promíchejte. Možná ani nebude potřeba veškerá voda, ale to závisí na vlhkosti a teplotě okolního prostředí. Z této hmoty by se vám mělo podařit udělat „kouli“, kterou když vyjmete z mísy, bude pevná, ale současně také poddajná. Kousky hmoty můžete obarvit potravinářským barvivem. Hmotu formujte do požadovaného tvaru a nechte proschnout na vzduchu či v troubě.

Pokud chcete jemnější strukturu, vyzkoušejte tento recept:

  • 2 šálky kukuřičného škrobu
  • 2 šálky jedlé sody
  • 1¼ šálků studené vody
  • potravinářské barvivo

Postup:

Smíchejte všechny domácí jílové přísady v hrnci a za stálého ohřevu míchejte. Hmota začne houstnout, podobně jako bramborová kaše. Sundejte z ohně a nechte vychladnout.

Můžete přidat lžíci oleje (dětský nebo minerální olej) a čajovou lžičku tekutého rostlinného glycerin – těsto se stane hladším a tvárnějším.

Nyní je ten moment, kdy hmotu můžete obarvit, stejně jako v prvním případě. Na ruce si navlékněte rukavice a obarvěte hmotu. Domácí ozdobičky tvarujte dle své fantazie a před pečením je nezapomeňte zalakovat nebo navoskovat. Formujte domácí hliněné kousky do požadovaných tvarů. Pečte při teplotě na 120 stupňů po dobu 15-20 minut.

Jak zdobit?

Je to na vás, ale domácí jíl zde ozdobit různými kamínky, třpytkami, atp. Můžete vyrábět šperky, houbičky do zahrady, ale i ptáčky, kytičky a motýlky.

Vzniknou vám tak velkolepé a neotřelé dekorace na zahradu. Vaše zahrádka nebude postrádat styl a stane se přepychovou podívanou. Neunikne tak ani pohledům zvídavých sousedů.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře