DIY projekt na pergolu, která se stane chloubou vaší zahrady
Hoří ve vás touha postavit si vlastní pergolu? Představíme vám DIY projekt, který natrvalo změní vzhled vašeho dvora. Vyžaduje to jen určité stavební dovednosti a jednoduché materiály dostupné ve vašem okolí.
Jednou z nejlepších výhod pergoly je její cenová dostupnost
DIY pergola stojí obvykle méně, než složitější venkovní konstrukce, jako jsou kryté terasy a altány. Jako u každého domácího projektu pro kutily, platíte pouze za materiál, nikoliv za práci. Výjimkou může být dlažba.
Kamenné nebo betonové terasové dlaždice mohou být úspěšně položeny mnoha majiteli domů, tak je leckdy nemusíte ani řešit. A třeba malá hliníková pergola je dost často levnější, než pergola dřevěná. Dřevo zvyšuje náklady na pergolu, což je zřejmě logické.
Pergola od píky
Základní zahradní pergola postavená z tlakově upraveného dřeva a zabetonovaná do země se liší cenou v závislosti na lokalitě a aktuální ceně materiálu. Pamatujte, že tato základní cena nezahrnuje daně, poplatky za doručení ani dlažbu. Vzhledově kvalitní tlakově ošetřené dřevo zvedne cenu.
Vzhledem k tomu, že hotová pergola obsahuje materiály, jako je beton, štěrk a více, než 40 kusů těžkého řeziva, možná budete chtít materiály spíše dovézt, než se do toho angažovat sami.
Základy stavby pergoly
Stavba vlastní pergoly je pracná. Může jí definovat pár sloupků a nahoře lehký kryt. Ideálně nechte na pergole také rostliny, které ji zvednou o úroveň výše. Plazivých rostlin je nespočet!
Nejobtížnější částí stavby pergoly je vykopání otvorů pro sloupky a jejich následné zabetonování.
Pronájem zemního vrtáku poháněného plynem na jeden den je obvykle dostatečná doba na to, abyste stihli vykopání děr. Když je půda měkká a máte toto zajištěno, možná budete muset požádat o stavební povolení.
Pergola je podle úřadů často klasifikována jako venkovní samostatně stojící doplňková konstrukce a vyžaduje tedy povolení k výstavbě.
Zdroj obrázků: unsplash.com