9 rad, jak se zbavit octomilek
Pokud kolem vaší kuchyně bzučí drobný malý hmyz, je velká šance, že jde o ovocné mušky – octomilky. Tento otravný hmyz se může vyskytovat po celý rok, ale nejčastější jsou v létě a na podzim. Je to proto, že milují vyzrálé ovoce nebo zeleninu
Když si ze zahrady donesete rajčata, dýně nebo jiné dobroty, octomilky už se v nich mohou vyskytovat. Také se rychle rozmonužijí u přezrálých banánů, brambor, cibule nebo u jiné nechlazené zeleniny a ovoce, které necháváte v míse nebo ve spíži. Ačkoli přezrálé ovoce a zelenina jsou jejich živnou půdou pro rozmonožování, budou se také rychle množit v jakémkoli vlhkém prostředí, které obsahuje nějaký fermentační materiál, jako jsou odtoky, odpadky, odpadkové koše nebo utěrky. Jsou také přitahováni alkoholem nebo octem.
Dospělí jedinci jsou asi 3 milimetry velcí, ale můžou za svůj velmi krátký životní cyklus naklást až 500 vajec a proto se takto rychle množí.
Zde je několik způsobů, jak můžete bojovat s ovocnými muškami, jakmile se objeví ve vašem domě.
Vytvořte si pasti na octomilky
Vytvořte past s ocetem
V misce nebo šálku umístěte na dno malé množství octa. (Nepoužívejte bílý ocet, ale například červené víno, balsamico nebo jablečný ocet.) Horní část pevně zakryjte plastovým obalem. Může také pomoci umístit kolem něj gumičku, abyste se ujistili, že plastový obal zůstane na svém místě. Vytlačte malé otvory do plastového obalu. Mouchy se dostaou dovnitř, ale už nebudou moci ven.
Lapač můžete také vyrobit tak, že z kusu papíru vytvoříte trychtýř a poté jej vložíte do nádoby naplněné trochou jablečného octa. Umístěte past, kamkoli, kde jste ovocné mušky viděli.
Vytvořte banánovou past
S trychtýřem a nádobou vytvořte stejnou past jako výše, s výjimkou použití trochu zralého banánu nebo jiného ovoce s octem nebo bez octa.
Vytvořte past s mýdlem
V malé misce nebo šálku smíchejte vodu s několika kapkami mýdla a lžící nebo dvěma jablečného octu. Ocet přiláká ovocné mušky, zatímco mýdlo naruší povrchové napětí kapaliny, takže do ní spadnou a utopí se ve vodě. Můžete také použít metodu trychtýře a sklenice.
Vyzkoušejte masožravou rostlinu
Zvažte pořízení masožravé rostliny. S oblibou využívané u zahradníků, tyto rostliny zachycují ovocné mušky na lepkavých listech a poté je přemení v živiny. Masožravé rostliny jsou trvalé řešení pro řešení problému s octomilkami.
Odstranění míst, kde se rozmnožují
Zbavte se vlhkých hadrů nebo utěrek
Nenechávejte po použití vlhké kuchyňské utěrky nebo hadry na nádobí. Zkuste je každý den umýt, protože mohou být jejich živnou půdou.
Nenechávejte zralé ovoce na lince nebo v míse
Jak ovoce dozrává a začíná kvasit, začínají se octomilky objevovat úplně všude. Vložte zralé ovoce do chladničky a dozrávající ovoce vložte do papírových sáčků. Chlad zpomaluje zrání plodů a tak i líhnutí octomilek. Jak ovoce dozrává, degraduje tak uvolňuje ethanol, který mušky přitahuje.
Mytí nádobí
Pokud chcete odstranit všechny potenciální líhniště, rozhodně nenechávejte špinavé nádobí venku, umyjte ho ihned po použití, nebo vložte do myčky. Mušky tak nejsou v pokušení naklást vajíčka do zbytků jídel nebo do sklenic se sladkými nápoji.
Vyčistěte odtok odpadu
Vyčištění odtoku v kuchyňském dřezu octem může také pomoci, protože ovocné mušky se rádi množí v odtoku odpadu, kde často přetrvávají kousky hnijícího ovoce a zeleniny.
Udělejte si kontrolu všeho co by mohlo začít hnít
Pokud nemáte žádné ovoce nebo zeleninu nikde vidětelně položenou, octomilky se i tak mohou objevit. Proberte všechny uskladněné brombory, cibuly atd. jestli nejsou také náhodou nahnilé. Mohou to být jejich skrýtá útočiště. Jediný zapomenutý brambor může být tím, proč se u vás doma octomilky stále objevuji!
Nebo máte také možnost kontaktovat odborníky např.: Deratizace Brno.
Zdroj obrázků: unsplash.com