Dekorace Domácnost Zahrada 

Vánoce v americkém duchu, proč nejsou jen o Ježíškovi v jesličkách? 1. díl

Asi žádný svátek v roce, není tak inspirující jako právě Vánoce. Podíváme se na ně dnes trochu z jiného úhlu pohledu, a to z hlediska tradic, oslav a biblických příběhů. Jak jsou na tom s oslavami Vánoc jiné země?

Německo je proslavené zdobením stromečků

Tradici zdobení vánočního stromku zahaluje mnoho legend. Většina historiků souhlasí s tím, že rituál pochází z pohanských kořenů. Zdobí se jehličnaté stromy, které jsou tu s námi po celý rok.

Zůstávají totiž krásně zelené, a to je ke zdobení potřeba. To, že máme stromeček na Vánoce doma souvisí s tradicí, kterou je, že pokud to tak učiníte, Země bude plodit i na jaře. Stromeček je tak neodmyslitelným symbolem Vánoc.

Němečtí křesťané si tento zvyk osvojili v 16. století. Martin Luther – zakladatel protestantské církve, zpopularizoval zdobení stromů svíčkami.

Na kdy připadají Kristovy narozeniny?

Asi vás zklameme, že to není přesně 24. nebo 25. prosince, ale přesné datum bible nezmiňuje. I když se v období vánočních svátků, konají náboženské obřady, neexistuje žádný důkaz o přesném datu jeho narození. Z historických pramenů vyplývá, že jsou tyto dny spojovány s pohanskými rituály označujícím zimní slunovrat.

Úřady kdysi zakázaly vánoční hostiny

Dokážete si představit Vánoce bez hostiny? V roce 1659 puritánská vláda kolonie Massachusetts. Kdyby vás přistihli, jak si libujete, museli byste onehdy zaplatit pokutu.

Proč? Vůdci to považovali za kacířství, vykonávat jakoukoliv práci ve svatý den, do toho tak spadá tedy i vaření. Věřili, že si tyto dny potřebují vyhradit na bohoslužby a modlitby (ne na dárky a pohostinství).

Vánoční strom v Bílém domě

V dnešní době se lidé těší na každoroční vánoční výzdobu Bílého domu, ale ne každý prezident měl stromeček. A zatímco Harrison měl první strom, ne každý následující prezident se dostal do dekorativního ducha. Theodore Roosevelt odmítl vánoční stromek, protože by tím údajně porušil svůj závazek k ochraně přírody.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře