Exteriér Rady, tipy a návody Zahrada 

Jak vyzrát nad klíšťaty? Přírodním odpuzujícím sprejem

Letošní sezóna klíšťat teprve začne, ale klíšťata se již pomalu objevují již nyní. Buďte obezřetní a vyrobte si domácí sprej na klíšťata, který vás před nimi ochrání. Komerčně vyráběné prostředky jsou sice účinné, ale když se podíváte na cenu, tento sprej vás vyjde rozhodně levněji.

Zvláště pokud jde o malé děti, je lepší zvolit přírodní prostředek

Není dostatek podložených důkazů, že chemické látky v kupovaných sprejích nejsou škodlivé.
Přírodní repelenty fungující na bázi esenciálních olejů jsou často úžasnými repelenty proti hmyzu , ale fungují i na klíšťata? Rozhodně ne všechny, ale éterický olej z pelargonie nebo cedrového dřeva – ano. Několik studií naznačuje, že je éterický olej z pelargónie účinným domácím odpuzovačem klíšťat. Tato studie zkoumala 10 různých chemotypů esenciálního oleje z pelargónie a tento fakt potvrdila.

Éterický olej z pelargónie je navíc bezpečný pro použití u dětí. Dalším olejem zmíněným v tomto výzkumu je éterický olej z cedrového dřeva (rovněž vhodný pro děti).

I když jsou éterické oleje úžasné, měli byste je ředit v nosném oleji, pokud je chcete používat na pokožku nebo oděv. Sprej na oblečení je zřejmě schůdnější variantou a je u něj jistota, že nebude dráždit kůži. Nutno podotknout, že pokud byste ho chtěli smísit s vodou, tyto dvě suroviny se vám nespojí. Nejlepší je např. obilný alkohol, který slouží jako nosná složka. 

Domácí sprej na klíšťata – recept:

  • 30 kapek pelargónového éterického oleje
  • 30 kapek éterického oleje z cedrového dřeva
  • 10 kapek česnekové silice
  • 30 ml obilného alkoholu
  • 90 ml destilované vody
  • 1 tmavě zbarvená láhev o objemu nejméně 120 ml

Instrukce:

Naplňte láhev alkoholem a opatrně odkapejte z jednotlivých olejů počet kapek. Zašroubujte víčko a dobře protřepejte nebo promíchejte. 

Poté doplňte destilovanou vodou. Před každým použitím protřepejte a nastříkejte na obuv či oděv. Skladujte na chladném a tmavém místě mimo dosah světla.Tento recept je určen pouze na oblečení! 

Některé éterické oleje v této směsi mohou dráždit pokožku, ale budou skvěle fungovat na turistických botách, kalhotách a košilích. Tento repelent je určen proti klíšťatům u dospělých a dětí starších 2 let.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře