Podzimní zahrada, rady a tipy, jak si poradit
Jak nám kalendář napovídá, podzim začíná již 22. září. V tuto dobu se pomalu příroda začíná připravovat na zimu a kouzlí své okolí do pestrých podzimních tónů. Pro zahrádkáře to znamená rovněž přípravu na začínající zimní období. Právě proto zde máme několik rad a tipů, díky kterým bude vaše zahrádka skvěle připravena.
Sklízíme zeleninu i bylinky:
Protože v tomto období sklízíme zeleninu, je potřeba zcela zrušit záhonky, ve kterých jsme pěstovali kořenovou zeleninu. Při sklizni dbáme na to, aby byla zelenina po vyrytí položena na záhonek, kde ji necháme oschnout. Zachováme pouze vrcholek rostliny tím, že ho zbavíme natí. Červenou řepu, pór, celer, nebo kadeřávek, můžeme ještě v zemi ponechat. Je třeba je ochránit, například přidáním listí, před nízkými teplotami.
Na podzim sklízíme i bylinky. Listy tymiánu i meduňky řádně rozložíme a vysušíme. Abychom ochránili kořeny, přikryjeme listím bylinky, které venku zimují. Mezi tyto bylinky můžeme zařadit například mátu, šalvěj, oregano a tymián. Ostatní bylinky přesadíme do květináče a uložíme na chladné a světlé místo. Máme-li na zahradě nějaké trvalky, zahrneme je hlínou, aby nedošlo k vymrznutí kořenových krčků.
Sázení dřevin, květin i zeleniny:
Nejen na jaře, ale také na podzim se najdou některé druhy rostlin, které se v tuto dobu osazují. V září se nejčastěji sází cibuloviny, ke kterým patří například hyacinty, tulipány, krokusy i narcisy. Protože je ještě teplo, můžeme osázet i některé druhy zeleniny, třeba kerblík, kopr, listovou petržel, špenát, mrkev a petržel. Chcete-li sázet česnek, vydržte na konec října, kdy je možné vysadit i velké množství ovocných stromků a keřů.
Podzimní péče o trávník:
Při přípravě zahrady na zimu nesmíme zapomenout především na trávník. Je potřeba ho řádně provzdušnit a ošetřit speciálním hnojivem, které obsahuje vysoké množství draslíku a tím se zocelí. Trávník provzdušníme tak, že posečeme trávu a shrabeme spadané listí. Na shrabání listí můžeme použít fukar či vysavač, nebo třeba jen hrábě. Ve velkých zahradách pomůže multifunkční traktor. Listí je velice důležité pravidelně ze zahrady odstraňovat, protože když na jaře roztaje sníh, objeví se na trávníku plesnivějící a vyholená místa, a zahrádka pak nevypadá pěkně.
Kompost, praktický pomocník:
Neměli bychom zapomínat na kompost, do kterého můžeme přidat třeba čerstvě shrabané listí. Ušetří nám spoustu místa v popelnici, protože sem můžeme přidávat i různé zbytky z kuchyně, například slupky i skořápky od vajec, rovněž má skvělé využití, když se přidává k rostlinkám a zajišťuje jim tak správnou výživu.
Zdroj obrázků: unsplash.com