Vánoce v americkém duchu, proč nejsou jen o Ježíškovi v jesličkách? 2. díl
V dnešním díle budeme opět pokračovat v americkém duchu Vánoc. A je to právě slavná reklama na Coca-Colu, která přispěla k tomu, že i lidé u nás mají rádi Vánoce ve stylu Santy a jeho sobího spřežení. Coca-Cola tak pomohla dát Vánocům zelenou! Každý z nás si jistě vybaví roztomilé lední medvědy.
Obchodníci s colou však nebyli prvními umělci, kteří zobrazili Santu celého v červeném obleku. Mnoho lidí v historii ho kreslilo zahaleného do šarlatových hábitů. Všudypřítomnost reklam, však přispěla červěně karmínovou zvolit jako jednu z top barev Vánoc. A zelená samozřejmě symbolizuje znovuzrození života po zimě.
Jak je to s konkurencí na trhu, co se týče prodeje?
Maloobchodníci si přejí, abyste toužili po výrobcích z jejich obchodních řetězců. Jejich typické nalákaní zákazníků ve stylu „Black Friday“ běží již nějaký ten pátek.
Nemusíte se však podvolit tomuto tlaku a darovat něco, co jste dělali sami. Co třeba domácí vaječný likér nebo marmeláda? Kdo umí plést, potěší jistě i pletený svetr nebo čepice. Zkrátka a jasně něco, co darujete přímo od srdce.
Americká poštovní služba odpovídá na dopisy
Poslat dopis Santovi z Čech, již není žádná výjimka. Americká poštovní služba skenuje dopisy Santa Clause – můžete se zaregistrovat na webu a vybrat si dopis. Poté se dá příjemci poslat třeba i hračku nebo oblečení.
Svatý Mikuláš byl zastáncem práv žen
V dobách, kdy žil svatý Mikuláš, rodina vdané ženy platila věno. Tato tradice byla chápána jako způsob, jak odškodnit manžela za péči o manželčiny potřeby. Pokud však rodině chyběly peníze na zaplacení věna, často své dcery prodávaly do nevolnictví.
O příběhu svatého Mikuláše se traduje, že nemohl snést pomyšlení na zbídačené dcery, které tráví život v otroctví. Třikrát po sobě v noci, jim přilepšil mincemi ukrytými v měšci. Dcery se tím pádem mohly provdat za muže, kterého si vybrali. Při třetí příležitosti, otec žen přistihl svatého Mikuláše a poděkoval mu za jeho štědrost.
Jak vznikly vánoční punčochy?
Šťastnou náhodou! Praní prádla v dřívější době trvalo podstatně déle, než někdo vynalezl sušičky. Lidé si věšeli oblečení k ohni, aby je teplo z plamenů rychleji vysušilo. Jak praví legenda – sv. Mikuláš sestupoval na návštěvu komínem. Dcery rodin, pověsily punčochy k ohni, aby uschly. Upustil dary a ony spadly dovnitř. Tak vznikla legenda o vánoční punčoše.
Zdroj obrázků: unsplash.com