people tossing their clear wine glassesDomácnost 

9 nejdůležitějších informací o víně

1. Jaké jsou nejoblíbenější druhy vína?

Chcete zjistit, jaké víno máte nejraději? Podívejte se na pouhých 18 různých odrůd révy vinné, běžně označovaných jako mezinárodní odrůdy. Patří mezi ně lehká sladká bílá vína jako Moscato a Ryzlink rýnský až po tmavá červená vína jako Syrah a Cabernet Sauvignon. Jakmile vyzkoušíte všech 18, budete mít vlastně docela dobrý přehled o celé škále vín. Budete také vědět více o svých osobních preferencích.

2. Jaké jsou nejoblíbenější vinařské oblasti?

Když víte, že Itálie, Francie a Španělsko jsou třemi nejvýznamnějšími vinařskými zeměmi na světě, zjistíte tři věci. Zaprvé se v nich pravděpodobně vyrábí většina volně loženého vína na světě. Za druhé, že se v nich také vyrábí jedno z nejlepších vín na světě. A za třetí, Francie, Itálie a Španělsko jsou zdrojem všech nejoblíbenějších odrůd vína na světě.

3. Proč některá vína chutnají trpčeji než jiná?

Když už víte, co je to víno a odkud pochází, zjistěte, jaké jsou jeho základní vlastnosti a základní rozdělení vína podle druhu. Některá vína chutnají trpce. Některá vína vás zahřejí/pálí v krku, což je dáno obsahem alkoholu. A konečně některá vína zanechávají v ústech dlouhotrvající hořkou/suchou chuť, které se říká tříslovina. Naučte se základní charakteristiky vína, abyste mohli lépe popsat, co vám chutná.

4. Jak může víno bez cukru chutnat sladce?

Ve vinařském světě nazýváme tuto vlastnost ovocná. Jak je možné, že zcela suché víno (tj. bez zbytkového cukru) může chutnat sladčeji než jiná vína? Na tomto jevu se podílí několik faktorů, včetně odrůdy hroznů, oblasti a dubového stáří. Například pokud máte Malbec z Francie v porovnání s Malbecem z Argentiny, chutná sladčeji. Oblast, kde hrozny rostou, má na chuť velký vliv.

5. Jak si říct o víno, které vám chutná

Když už jste nějaké víno ochutnali a máte na něj svůj názor, jak sdělit ostatním, co vám chutná? Dobře, pomáhá vědět, jaké oblasti nebo odrůdy preferujete, ale co když existuje lepší způsob?

6. Když pijete ve společnosti, vypadejte jako profesionál

Víno je společenské. Přečtěte si základní etiketu společenského pití vína. Pomůže vám to zachovat si chladnou hlavu i v těch nejvypjatějších situacích.

7. Kdy se má pít většina vín?

90 % vína je určeno k vypití v roce, kdy bylo vydáno. To je fakt. Některá vína se však stářím zlepšují. Chcete znát znaky vína vhodného ke stárnutí? Existují čtyři znaky: Kyselost, tříslovina, nízký obsah alkoholu a zbytkový cukr.

8. Proč víno nechutná rok od roku stejně

Stává se vám to někdy? Najdete jednoduché a úžasné víno a koupíte si ho více. Nakonec své zásoby vypijete a koupíte další, jenže nové víno nechutná tak, jak si ho pamatujete. Nejste blázen. Zkontrolujte ročník, je více než pravděpodobné, že jste se stali obětí Vintage Variation. K odchylkám ročníku dochází častěji v oblastech s chladnějším podnebím. Pokud jste tedy milovníky odrůdy Pinot Noir, věnujte pozornost ročníku.

9. Pití vína je dobrodružství

Pokud pijete stále stejné víno jen proto, abyste se opili, pak si ve skutečnosti neužíváte všech jedinečností, které víno nabízí. Rozšiřte své znalosti tím, že budete experimentovat a zkoušet nové věci. Pokud se zeptáte odborníka na víno, jaké je jeho nejoblíbenější, nikdy vám nedá jednoznačnou odpověď, protože pravdou je, že miluje všechny.

Zdroj obrázků: unsplash.com

Podobné příspěvky

Komentáře